Ijesztő eset

2024.08.06. 12:00

Megdöbbentő, de nem meglepő: gumiszalag a gólya gyomrában

Megdöbbentő esetről adott hírt közösségi oldalán a Sóstó Vadvédelmi Központ, amelynek orvosai 380 gramm keskeny gumiszalagot távolítottak el egy gólya hasüregéből.

Szijártó János

A meglehetősen legyengült állapotban lévő madarat egy természetvédelmi őr vitte be a Sóstó Vadvédelmi Központba, ahol az orvosok megröntgenezték. Kiderült, hogy a hasüregben komoly problémák vannak, így az azonnali műtéti beavatkozás mellett döntöttek. Az operáció során 380 gramm keskeny gumiszalagot távolítottak el a gólyából. A páciens már jól van, de az eset komoly figyelmeztetés számunkra. 

Egyre több gólya választja a könnyebbnek tűnő utat, vadászat helyett az emberi hulladékból szerzi meg táplálékát
Egyre több gólya választja a könnyebbnek tűnő utat, vadászat helyett az emberi hulladékból szerzi meg táplálékát
Fotó: Szijártó János/Napló

Pócsi Béla tapolcai madarász, díszmadártenyésztő úgy vélekedett az eset kapcsán, hogy megdöbbentő, de sajnos nem meglepő, hogy gumiszalagot találtak a gólya gyomrában.

– Több évtizedes problémát vet fel ez a történet, amely az ember felelőtlen magatartására, az abból következő klímaváltozásra vezethető vissza. Ugyanis egyre több fehér gólya választja a látszólag könnyebb utat, s nem vándorol el télen Afrikába, csak Spanyolországig, Portugáliáig repül, esetleg az enyhe telek miatt itthon marad Magyarországon. Ez önmagában nem is lenne probléma, csakhogy ezeknek az állatoknak a tápláléka az embertől származó hulladék ered. Az ő magatartásuk érthető, hiszen nem kell vadászni, csak megtalálni egy-egy ,,lelőhelyet", és már biztosított nemcsak a téli, hanem az egész évi szükséglet. Ennek a folyamatnak óriási veszélyei vannak, ami ráadásul már nemcsak a fehér gólyát, hanem sok más urbanizációt követő fajt érint. S mindezt az ember felelőtlen magatartása okozza. Én úgy látom innen már nincs visszaút, tulajdonképpen a saját szemetünkben fogunk megfulladni. Szennyezzük a tengert, a levegőt, a földet, irtjuk az esőerdőt, lassan tönkretesszük az egész bolygót. A gólya és a gumiszalag esete egy jel, figyelmeztetés, a természet egy újabb, immár sokadik segélykiáltása felénk – fogalmazott Pócsi Béla.

Ami a Sóstó Vadvédelmi Központ idei tevékenységét illeti, eddig 82 faj 844 egyede került a központba a legkülönfélébb esetekkel és szituációkban, gyakorlatilag a Dunántúl minden pontjáról. Ebből a számból 425 állatot vesztettek el, sokszor heroikus küzdelemben, míg sokat sikerült ismét visszaadni a természetnek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában