2024.07.16. 14:00
Bakonyi banán? Nem csalás, nem ámítás! Mutatunk seregnyi húsevő növényt is (képgaléria)
Banán a Bakonyban? Nem vicc, de nem is lesznek tele vele a helyi piacok. Azért megnéztük, szép a termés Pénzesgyőrben, és a rögtönzött szüreten egy frissen szedettet meg is kóstoltunk. Sokkal édesebb a boltinál. Többen több helyen inkább különlegessége, kinézete miatt próbálkoznak vele. Megél környékünkön is ez a trópusi növény, sőt a híres-hírhedt húsevők is, a kancsókák.
Háza bejáratánál rögtön egy háromméteres, nagy levelű, trópusi növény fogadott minket Pénzesgyőrben Szautner Benjamin kertészetében. Mikor megcsodáltuk, megjegyezte, hogy ez a fatermetű lágyszárúnak a nálunk gyakoribb, télálló változata. Ezt a banánt a hideg évszakokra betakarja, de idén megpróbálkozik vele, hogy ezt is elhagyja. A másik banán nála árnyat nyújt az üvegház bejáratánál, de amelyiket igazán meg szerettük volna nézni, az bent volt a növényeknek szánt épületben, és hét év után a legutóbbi télen elkezdett teremni rajta a sárga kifliforma, amit a boltokból jól ismerünk, amit kedvelünk.
Jól néz ki a pénzesgyőri banánfa, jót is lehet róla enni. Meg is kóstolhattunk egy frissen szedett gyümölcsöt. A héját nehezebb lehúzni, mint azt megszoktuk, mert vékonyabb, az íze pedig édesebb azokénál, amelyeket az üzletekben venni szoktunk. Szinte szétomlott a szájban. Azt házigazdánktól tudtuk meg, hogy a nála termett banán, ha leszedés után elteszi, akkor nagyon hamar bebarnul, de mi ezt nem vártuk meg, azonnal megettük.
Szautner Benjamin kertész, dísznövényekkel foglalkozik, ebből él, az egzotikus növények gyűjteményét csupán a saját kedvére hozta létre. Már gyerekkorában megtetszettek neki, egyet már akkor elkezdett nevelgetni. Most üvegházában a banán mellett van mandarin- és citromfa, pár bromélia, eukaliptusz, szarvasagancspáfrány. Ezeknek és társaiknak elmondása szerint nagy páratartalomra van szükségük.
Húsevő növényből egész seregnyit tart. Magyarázata alapján ezek tulajdonképpen rovaremésztők. A kancsókákból nála nagyon sokfélét megnézhetünk, sokféle méretben, színben, mintázatban és alakban pompáznak. Elmondta róluk, hogy a kancsó alakú levélképződményeikben keletkező, a rovarokat vonzó nedvvel csalják lépre áldozataikat. Ha ez sikerül, akkor nem csapódik rájuk a kancsóka fedele, anélkül is bent ragadnak. Aminek tényleg összecsukódik a levele, az a Vénusz légycsapója, és természetesen Benjaminnál ilyen is van.
Egyébként egyre gyakoribbak hazánkban a banán növényt gondozók. Benjamin tud róla, hogy nevelnek ilyen növényt a környéken Gyulafirátóton és Romándon is. Hajtást tőle is sokan kérnek, divatjuk van a trópusi és a mediterrán növényeknek, a déli fajtáknak a magyarországi kiskertekben. De azért nem kell hogy fürtökben szedjük a saját udvarunkban a banánt. A pénzesgyőri kertésznek az egzotikus növényekből álló gyűjteménye inkább a nyugalom szigetét jelenti.
Bakonyi banán?
Fotók: Rimányi Zita/NaplóKiültetett pálmák, avokádók, datolyaszilvák, fügék, kivik díszítik a kerteket, de azért az Észak-Dunántúl nem mostanában lesz Toscana, szakértők szerint se. Banánfa pedig van már Écsen, Nyúlon, Jánossomorján, Mosonmagyaróváron, Pannonhalmán is, és panelok tövében szintén látható egy-egy. Ma már egyáltalán nem megy ez ritkaságszámba, de azért még mindig rácsodálkozunk kicsit ezekre. Talán azért is, mert ötven éve csak a boltokban lehetett kapni banánt, ott is nehéz volt hozzájutni, sorba kellett állni érte.