2024.06.03. 16:00
Visszakerült a korona a világháborús emlékműre Tapolcafőn (galéria)
1934. június 3-án avatták fel a Hősök szobrát Tapolcafőn. Az emlékművön lévő királyi korona vélhetően 1956-ban eltűnt, melyet 68 év elteltével istentisztelettel egybekötött ünnepség keretében helyeztek vissza.
Az emlékszoborra annak a 65 vitéznek a neve van rávésve, akik az I. világháborúban hősi halált haltak. Az avatás után több mint húsz éven keresztül díszítette az emlékművet a korona, aztán eltűnt, helyére egy rohamsisak került. Néhány éve Máténé Kalmár Zsuzsannát – aki 1991 óta kutatja Tapolcafő történelmét – megkereste egy ismerőse, Varga László, aki egy kőből készült, jó állapotú magyar királyi korona utánzatát mutatta meg neki. Elmondta, hogy egy kőfal bontása során akadt rá. A kutatómunka során kiderült, hogy arra a koronára bukkantak rá, mely egykor a Hősök szobrát díszítette. A visszahelyezés alkalmából rendezett ünnepségen jelen volt Kovács Zoltán országgyűlési képviselő, Áldozó Tamás polgármester, Unger Tamás alpolgármester és a képviselő-testület több tagja is. Áldozó Tamás beszédében kiemelte, emlékeznünk kell azokra, akik életüket adták a hazáért, azokra, akiknek életét a fronton szerzett sebesülés változtatta meg, ahogy emlékeznünk kell a múlhatatlan fájdalmat magukkal cipelő családtagokra, de gondolhatunk arra a sok száz tapolcafőire is, akik a település lakóinak halála miatt nem születhetett meg.
– Amikor a háborúról emlékezünk, akkor a békéről beszélünk. Amikor a háborúról emlékezünk, akkor arra gondolunk, hogy minden békekötéssel okosabb lett az emberiség. Okosabb, hisz a veszteségek számbavétele örök tanulság, örök időre szóló lecke, okulás a túlélők számára. Tisztelet azoknak, akik kötelességüknek érezték, hogy a háborús hősök emlékművét megújítsák; tisztelet a falu közösségének, amiért ápolja az elesett katonák emlékét, tisztelet mindenkinek, aki magáénak érzi a hagyományt és ezzel is figyelmeztet az ötödik parancsolatra: Ne ölj! Az emberi élet a legnagyobb érték, ne háborúzz, mert önnönmagad pusztítod el, becsüld a békét, amiben részed lehet – mondta a polgármester.
A beszédet követően az egyházak képviselői megáldották az emlékhelyet, majd a résztvevők elhelyezték az emlékezés koszorúit. Az ünnepségen a Forrás Népdalkör működött közre. Az emlékezők a műsor után a művelődési házban az erre az alkalomra összeállított „Az emlékmű története képekben” című kiállítást tekintették meg.
Visszakerült a korona a világháborús emlékműre Tapolcafőn
Fotók: Haraszti Gábor/Napló