Ismeretekkel a félelem ellen

2024.05.31. 14:00

Neurológiai betegségek – mit tegyünk és mit ne, hogyan segítsünk? (galéria)

A Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház folytatta egészségfejlesztési irodája által szervezett, Ismeretekkel a félelem ellen nevű kampányát. Május 30-án a neurológiai és stroke osztály tevékenységét mutatták be elméleti-gyakorlati tudást nyújtva, mely akár életet menthet.

Benkő Péter

A rendezvényen jelen volt Lang Zsuzsanna megbízott főigazgató és Lovasi Orsolya ápolási igazgató. Utóbbi köszöntőjében örömét fejezte ki a látogatók nagy száma miatt, fontosnak tartotta a témákról új ismereteket átadni, majd bemutatta egészségfejlesztési irodájuk feladatait. A neurológia területéről az első előadó Pajzer György szakorvos volt, aki Hogy a guta meg ne üssön! címmel a stroke-betegségről beszélt, mely agyi keringési zavar, nagyrészt érelzáródás miatt következik be. Oka lehet érszűkület, elzáródás, vérrög. – A megelőzésben legfontosabb a magas vérnyomás csökkentése, a megfelelő vércukorszint, a vérzsír állapota. Kockázati tényező a dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás – mondta el, a magas vérnyomás kapcsán szólt az ellenőrzés módszereiről. Majd a magas vércukor került szóba, itt a megfelelő diéta fontos. A vérzsírról szólva megtudtuk, az úgynevezett LDL, azaz a „rossz” koleszterin lerakódva érelzáródást okozhat. A dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás elhagyása javasolt, diétás tanácsként pedig a mediterrán étrendet javasolta Pajzer György, s felhívta a figyelmet a mozgás fontosságára, majd beszélt arról, ha a stroke tüneteit tapasztaljuk, mindenképpen hívjunk mentőt, mert fontos, hogy minél hamarabb kórházba kerüljön a beteg.

Nagy érdeklődés kísérte a neurológia szakterületével kapcsolatos előadásokat
Nagy érdeklődés kísérte a neurológia szakterületével kapcsolatos előadásokat
Fotó: Benkő Péter/Napló

Parkinson kóros vagyok? címmel Imre Piroska osztályvezető főorvos szólt a betegségről. Felhívta a figyelmet az Ébredések című filmre, mely igen jól ábrázolja a kórt. – Nem ismerjük az okát – mutatott rá. – Neurodegeneratív betegség, a dopamin nevű, idegsejtek közti átvivőanyag hiányzik a betegnél. Később károsodik a mozgás, az emóció, a motiváció, a diagnózis felállításában klinikai tesztrendszerek segítenek. – Tüneteket kezelünk, a dopamint pótoljuk. Hasznos a célzott mozgás, rostdús étkezés, hangulatzavar kezelése, s hogy a beteg ne izolálódjon – mondta el Imre Piroska, aki előrehaladó, de jól karbantartható betegség képét vázolta.

Imre Piroska osztályvezető főorvos a Parkinson-kórral kapcsolatban osztott meg ismereteket
Imre Piroska osztályvezető főorvos a Parkinson-kórral kapcsolatban osztott meg ismereteket
Fotó: Benkő Péter/Napló

A harmadik előadásban Szarvas Brigitta szakorvos Epilepsziásként élni, epilepsziával élni című előadását hallhattuk. A szakorvos beszélt arról, hogyan tekintettek régen a betegségre. – A felfogás a XX. század elején változott, mára egyre hatékonyabb kezelési módokat ismerünk, de stigmatizációval, előítéletekkel meg kell küzdeniük a betegeknek – mondta, majd rámutatott, az epilepszia a második leggyakoribb neurológiai betegség. De más az egyszeri roham, más a tartós, gyógyszeres kezelést igénylő betegség. Hátterében többnyire genetikai hajlam áll, de provokáló tényező is kiválthatja – például tartós alvásmegvonás. Megtudtuk, mi történik az agyban, amikor egy sejtcsoport egyszerre válik ingerlékennyé – ez a nagy roham. Szarvas Brigitta szólt az ellátásról, s hangsúlyozta, az epilepsziával élők háromnegyede ma rohammentessé tehető, a többiek harminc százalékánál műtéti beavatkozás segít.

Szarvas Brigitta szakorvos elmondta, az epilepsziával élők háromnegyede ma már rohammentessé tehető
Szarvas Brigitta szakorvos elmondta, az epilepsziával élők háromnegyede ma már rohammentessé tehető
Fotó: Benkő Péter/Napló

Az előadások előtt vérnyomásmérést vehettek igénybe a vendégek, utána pedig Mit tegyünk, ha eszméletét veszti valaki? címmel az életmentést mutatták be gyakorlati oldaláról.

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában