Ápolják a hagyományokat

2022.03.09. 12:00

Jubileumi állománygyűlésen ünnepelték a Honvéd Bajtársi Klubot

Köszöntők, elismerések átadása, a klubéletet bemutató filmvetítés, énekes-zenés műsorszámok, kiállítás és állófogadás a Honvéd Bajtársi Klub jubileumi gálaünnepségén.

Laskovics Márió

Kovács Zoltán országgyűlési képviselő díszoklevelet vehetett át Farkasdi Lajostól Fotó: Laskovics Márió/Napló

A Honvéd Bajtársi Klub ötvenéves fennállását jubileumi állománygyűléssel ünnepelte a Jókai Mór Művelődési Központban. A rendezvény fővédnöke, Benkő Tibor honvédelmi miniszter köszöntőlevelét Kocsi László ezredes, a Honvédelmi Minisztérium Katonai és Társadalmi Kapcsolatok és Életpálya Menedzsment Főosztály vezetőhelyettese olvasta fel a megjelenteknek. – Örömteli tapasztalatként érzékelhető egyesületük társadalmi élete, a bajtársakkal való törődés, az aktív kapcsolattartás és a helyi szintű katonai hagyományok ápolása – húzta alá Kocsi László.

– Aktív katonaként jó látni, hogy az elődök példái, a magyar honvédség szemlélete ötven év alatt követhető hagyománnyá vált Pápán. Az összetartozás, az egységben gondolkodás, a szervezett keretek az aktív szolgálatot követően is folytatódnak. Hazánk mindig igényelte állampolgárai öntevékeny, segítő közreműködését, munkáját. A polgári életből származó civil kurázsi és a fegyveres testületi szolgálat tapasztalatának ötvözetét jelenünk honvédsége és intézményei sem hiányolhatják. A mai napig számítunk a nyugállományú katonákra, családtagjaikra, barátaikra. Nagyfokú akaraterő, kitartás lelkesedés kell ahhoz, hogy csapatnyi embert egy kötelékben folyamatosan együtt lehessen tartani, immár nem a parancs, hanem a múlt tisztelete miatt. A pápai egyesület mindezekről példát, sőt mintát is adhat – húzta alá Kocsi László ezredes. 

Soós Gyula alezredes, a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 6. Hadkiegészítő és Toborzó Központjának parancsnoka a Magyar Honvédség Parancsnoka, Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy üdvözletét adta át. 

– Pápa városa már az 1800- as évek közepén is hadászati jelentőséggel bíró katonaváros volt. Kezdetben gyalogzászlóaljak és huszárezred állomásozott a helyőrségben. Az 1936-ban megépült repülőtér ejtőernyős, majd harcászati repülőezrednek otthont adva a katonai repülés erős bázisává tette a várost. A folytonosságot az itt állomásozó bázisrepülőtér és a nemzetközi Nehéz Légiszállító Ezred jelenti – emlékeztetett Soós Gyula. 

Farkasdi Lajos elnök, nyugállományú őrnagy ünnepi beszédében felidézte, hogy a klub 1972. február 25-én alakult meg – Fegyveres Erők Klubja néven – az akkori Helyőrségi Művelődési Otthonban huszonöt fővel. A tagság nyugállományú katonákból, rendőrökből és tűzoltókból állt. 

– A klub alapvető célkitűzése a közösségi élet kialakítása, a katonai hagyományápolás, hazafiságra épülő honvédelem ügyének támogatása, a fiatalok hazafias nevelése, a honvédséghez való kötődés elősegítése, továbbá a szociális és kegyeleti gondoskodás biztosítása a rászoruló tagoknak, érdekvédelem biztosítása az özvegyek, árvák, egyedülállók számára. Együttműködünk a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 6. Hadkiegészítő és Toborzó Központjának veszprémi állományával. Tagjai vagyunk a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének, a Honvédségi Klubok Országos Szövetségének, a Honvédség és Társadalom Baráti Körnek, valamint a Nyugdíjasklubok és Idősek „Életet az éveknek” Veszprémi, illetve Országos Szövetségének. Jó kapcsolatot ápolunk az önkormányzattal, a bázisreptér állományával és a városi civil szervezetekkel. Rendszeresen megünnepeljük a nőnapot (hölgyválaszként férfinapot is tartunk), az idősek napját, az özvegyek és egyedülálló adventjét. Előadásokat szervezünk az egészségmegőrzés, a közbiztonság és az időskorúakat érintő eseményekről. 2007-ben alakult meg Vidám Nagyik Dalkörünk – jegyezte meg a klubot hatodik éve vezető Farkasdi Lajos, hozzátéve, a januári közgyűlésen módosították öt évre az elnöki tisztség betölthetőségét, illetve tevékenységi körüket a pápa környéki hadisírok gondozásával bővítették. 

Rengeteg elismerést, díjat (emlékplaketteket, díszokleveleket, könyvcsomagokat, festményeket) adtak át a honvédség és az önkormányzat nevében is. Áldozó Tamás polgármester, védnök méltatta a sikeres együttműködést, majd elismerő oklevelet nyújtott át Farkasdi Lajosnak. A Pápa Városi Televízió riportjaiból összeállított film megtekintését követően a gálaműsorban fellépett Gáncs Előd diák, a Vidám Nagyik Dalkör, valamint ifj. Ökrös Tibor prímás és népzenekara. Könyvekből, tekeeredményekből, fényképekből összeállított, két hétig látható kamarakiállítás, illetve állófogadás zárta a programot. 

Az alkalmon virággal köszöntötték a hölgyeket, Unger Tamás alpolgármester felajánlásából.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában