2020.08.11. 14:00
Gyenge volt az idei év, drágulhat a méz
Tavasszal szépen fejlődtek a méhek, a Máté család pécselyi méhészetében még tavaszi virágmézet is tudott pergetni. Az erős kezdést gyenge folytatás követte, és végül nagyon gyenge évet zárnak a méhészetek.
- Ha jellemezni kell az idei évet, akkor azt lehet elmondani, hogy mindenből lett egy kevés. Ha egy átlagos évhez hasonlítom, jó, ha az átlagos mézmennyiség felét- harmadát sikerült pergetni – kezdi Máté Dávid méhész.
A magyar méhészetek legfontosabb mézelő növénye az akác, erre van a legnagyobb igény, ebből lenne jó a legtöbbet pergetni. Az ország nagy területén az akác teljesen elfagyott, voltak országrészek, ahol el sem indultak az akácra a méhészek.
- Mi Somogy megyébe járunk át akácra a méheinkkel, és a fagyokhoz képest itt egész szép virágzás volt. Az időjárás viszont nem kedvezett, szél volt és hűvös idő, örültünk ha a méhek délután egykor elindultak gyűjteni, és négykor már le is álltak. Ez a napi három órányi gyűjtés alig valami, normális esetben 8-10 órát gyűjtenek egy nap, most a virágzás alatt egyetlen ilyen napunk volt.
A köztes méhlegelők, a facélia és a mustár sem volt erős, bár a pipacsos facéliamezőkön sok virágport gyűjtöttek a méhek. Ez is termék, de a méhészetek többsége a virágport legfeljebb csak kiegészítésként veszi el a kaptárokból.
- A hárs nálunk jól sikerült, de a hárson nagyon elhasználódtak a méhek. Azokat, amik a hárson gyűjtöttek már a saját szükségletüket sem tudták a napraforgón meggyűjteni. Vittünk kipihentebb állományt is, de idén azok sem gyűjtöttek sokat.
Áruméz szempontjából a napraforgó az utolsó gyűjthető növény. Augusztusban az aranyvessző még ugyan jelentős, de ebből már ritkán tudnak elvenni a méhészek. A Máté család pécselyi telephelyén július utolsó két hetében hordástalan időszak alakult ki, ilyenkor etetéssel pótolni kell a hiányt, különben visszaesik az anyák petézése. Július közepétől jellemzően már a télre és a jövő évre készülnek a méhészek. Ellenőrzik, ha kell cserélik az anyákat, és az atkairtásra kell ilyenkor fokozott figyelmet fordítani.
A gyenge méztermés miatt emelkedtek az öt éve változatlan felvásárlási árak. A vegyes virágmézért 30 százalékkal, az akácmézért 40 százalékkal többet adnak a felvásárlók.
- Mi termelőként ekkora emelést biztos nem tudunk érvényesíteni, hiszen a nagyrészt állandó vevőkörünk nem terhelhető ilyen mértékben – fejezte be Máté Dávid.
Az utóbbi évek késő őszi melege nem kedvez a méheknek. Sok helyen a zöldítésként, talajjavítás céljából vetett, novemberben még virágzó növényekről gyűjtés is van, így bár csak kis mértékben, de fiasítanak, elhasználódnak a méhek. Jól betelelni pedig atka és fiasításmentes családokkal lehet.