2018.01.24. 08:00
Fórumot tartottak a nyugdíjas-szövetkezetekről
A munkaerőhiány enyhítése mellett társadalmi haszonnal is jár a közérdekű nyugdíjas-szövetkezeti munkavállalás, hangsúlyozták a témában tartott fórum előadói Veszprémben.
Dávid Ferenc
A Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezek Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Közész), valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) 22 állomásból álló közös szakmai rendezvénysorozata hétfőn Veszprémbe érkezett, ahol a foglalkoztatási formával kapcsolatos szabályokról is tájékozódhattak a résztvevők.
Ovádi Péter önkormányzati képviselő megnyitójában kiemelte, Veszprémben országosan is kiemelkedő a nyugdíjasközösségek aktivitása.
A képviselő reményét fejezte ki, hogy minél több veszprémi nyugdíjas vállal munkát a szövetkezeteken keresztül. Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese kiemelte, mintegy 200 ezer munkavállaló hiányzik a versenyszférából, a munkaerő-kínálat bővítésének egyik módja a nyugdíjasok visszacsábítása lehet a munkaerőpiacra. Elmondta, tavaly 2,7 millió volt azoknak a száma, akik jogosultak nyugdíjszerű ellátásra, miközben a 65 éven felüliek foglalkoztatása alacsony, nem éri el az európai uniós átlag (5,6 százalék) felét. Arról is beszélt, a nyugdíj mellett munkát vállalók a feldolgozóiparban, a kereskedelem és vendéglátás területén, valamint adminisztratív munkakörökben is elhelyezkedhetnek. Dávid Ferenc, a Közész ellenőrző bizottságának elnöke a munkaerőhiány okairól beszélt. Kiemelte, az elmúlt közel egy évtizedben mintegy 4-600 ezren vállaltak munkát külföldön. Emellett a gondot fokozza, hogy öregszik a társadalom, és alacsony a születésszám: évente 40 ezerrel szűkül a munkaerőpiaci szereplők száma. Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület elnöke elmondta, a nyugdíjasok elsősorban a kiszolgáltatottságtól és a társas kapcsolatok leépülésétől tartanak, a szövetkezeti munkavállalás mindkét helyzetre megoldást jelenthet.
Az előadók arról is beszéltek, a nyugdíj melletti munkavállalás az idősek életminőségét is javítja. Dolgos Attila, a Közész elnökségi tagja kérdésünkre elmondta, tavaly nyár óta közel száz szövetkezet jött létre országszerte, és mintegy 20 ezren nyilatkoztak arról, hogy munkát vállalnának.