2024.11.10. 15:30
A bakonyi őzlábgomba és társai a tányérban – A gombaevés előnyei és a megoldási receptek a hátrányaihoz
A gombaevésnek sokkal több az előnye, mint a hátránya, ráadásul tudunk recepteket adni utóbbiak elkerüléséhez. Ráadásul a vadgombák sokkal finomabbak, mint termesztett társaik, és idén bakonyi őzlábgomba, vargánya sok kosárba kerülhetett, mostanában pedig a hidegebbet jobban tűrő fajokból, rizikékből, tinórukból, pereszkékből van sok.
A Bakony egyik ajándéka a vadgomba. Szedéséhez, tartósításához adott már tanácsokat olvasóinknak nemrégiben Győri Krisztina gombaszakellenőr. Ezúttal a gombák fogyasztásának előnyeit és hátrányait ismerteti. Utóbbiakból van kevesebb, és azok ráadásul elkerülhetők. Nem kell lemondanunk az őzlábgomba, a vargánya élvezetéről sem. Azért ezeket említjük, mert ezek a legkedveltebbek, de még sok finom társuk terem a bakonyi erdőkben.
Őzlábgomba, őszi gombák – Felsoroljuk fogyasztásuk előnyeit
A nagy őzlábgomba sokak konyhájában számít slágernek, ám nem csak erre a gombára igaz, hogy kalóriaértéke nem nagy. A gombák energiatartalma alacsony, mégis hamar jóllakottnak érezzük magunkat, ha gombát eszünk, és ez a telítettség hosszan tarthat, nem éhezünk meg gyorsan újra. Tehát azoknak kimondottan fontos lehet a tányérjukra kerülő gomba, vadgomba, akiknek a súlygyarapodás elkerülése folyamatos odafigyelést igényel. Ráadásul egyben az immunrendszerünket is erősíthetjük gombafogyasztáskor, a gombákban, főleg a vadgombákban található, szervezetünk számára fontos anyagok révén. És akkor még az ízekről nem is beszéltünk. Rendkívül változatos az illatuk, a zamatuk. Fokozzák az emésztőnedvek kiválasztását. Szintén hangsúlyoznunk kell, hogy a gomba kiváló szelénforrás, és egyre többet tudunk arról, milyen fontos a betegségek megelőzésében, leküzdésében a szelén. Cukorbetegeknek a gomba az emésztést lassító hatása, rostossága miatt javasolható, idősebbeknek vérnyomáscsökkentő hatása miatt. A gomba az egyetlen növényi eredetű D-vitamin-forrás, vasban és B-vitaminokban gazdag. Az izomműködést és a memóriát, a szellemi képességeinket előnyösen befolyásoló anyagokat tartalmaz.
Állati és növényi fehérjék
A gombák az összes fehérjealkotó aminosavat tartalmazzák, esszenciális aminosavakat is, amiket az emberi szervezet nem tud előállítani. Tehát a gombafehérje értékesebb, mint a növényi fehérje. A gomba fehérjéinek összetétele jobban hasonlít az állati fehérjékhez, mint a növények összetételéhez.
A gombák néhány hátránya
A gomba nehezen emészthető, ám ezen segíthetünk, ha előre átgondoljuk, mivel fogyasztjuk együtt és mennyit eszünk belőle. Emellett megkönnyíti a gomba emésztését, ha a feldolgozás során felaprítjuk, puhítjuk, evéskor alaposan megrágjuk. Azt szintén jó tudni, hogy az ásványi anyagok főleg a kalap bőrében találhatók meg nagyobb mennyiségben. Tehát érdemes átgondolni, elkészítéskor megpucoljuk-e. Viszont nem mindegyik gomba tönkje ehető meg, akad olyan is, amelyik nem emészthető. Az őzlábgomba szárát sem szoktuk megenni. Már gombaszedés során gondolhatunk erre.
Mivel a panírozás és az olajban sütés nem igazán egészséges, a gomba jótékony hatása is jobban érvényesül, ha megpároljuk vagy grillezzük. A recept kiválasztásakor érdemes okosan dönteni. Ám gyorsnak kell lenni, mert a gomba a magas víz- és fehérjetartalma miatt könnyen bomlik, hamar rothadásnak indul.
Mi készülhet vadgombából a konyhában? (néhány példa)
- bakonyi gombaragu
- pizza, rántotta, grillezett zöldség
- párolt gomba, töltött gomba, rántott gomba, sült gomba
- rizottó, pörkölt, paprikás
- leves, krémleves
- húsra feltét, húshoz mártás
- tésztához szósz, tésztába töltelék
- kence, krém szendvicsekre, melegszendvicsekre
- savanyúság, saláta, csipsz, fűszerpor
Fontos tanácsok gombaszedéshez, gombaevéshez
- Bár például a vargánya nyersen, szárítva is pompás ízű, van több olyan gombafaj, amelyben a méreganyagok csak megfelelő idejű főzés, hőkezelés után bomlanak le.
- Az ehető gombákban lévő fehérjék, aromaanyagok is okozhatnak allergiás tüneteket, gyomor- és bélpanaszokat.
- Ha csoportos bakonyi gombatúrához csatlakozunk, a végén gombaszakellenőr átvizsgálja, amit haza akarunk vinni.
- A vadon szedett gombát csak akkor együk meg, ha előtte gombaszakellenőr megvizsgálta.
- A vadgombát szedés után egy napon belül fel kell dolgozni, el kell fogyasztani. A tartósítás módjairól már korábban írtunk.
- Nem csak az a fontos, hogy a vadon szedett gomba ne tartozzon mérgező fajhoz, állapota, frissessége is számít.