Mocsári kardvirág

2023.05.26. 13:00

Veszélyeztetett, ritka növényünk

A Nyirád határában fellelhető természetvédelmi területen tenyészik egy igazi ritkaság: a mocsári kardvirág (Gladiolus palustris).

Ifj. Vasuta Gábor
Fotó: ifj. Vasuta Gábor

Hazánkban veszélyeztetett faj, csupán négy helyről ismert előfordulása, a Duna–Tisza közén, a Tapolcai-medencében és a Bakonyalján. Korábban ismert lelőhelyéről, a Nyírségből, a Vértesből és a Keszthelyi-hegységből napjainkra kipusztult.

A kardvirágok a nősziromfélék rokonai, 180 fajuk ismert. Jellemző rájuk a kétoldali virágszimmetria és a hajtásgumó. A régi görögök és rómaiak a gumóját a gonosz lelkek ellen amulettként és porrá törve sebgyógyító szernek használták. Dioscorides rejtélyes betegségek ellen ajánlotta. A növény latin neve kardocskát jelent. 

A népi elnevezése a növény szépségére utal, a nép nyelvén legényvirágnak és legényfűnek nevezték. Egykor gumóját gyógyszertárakban árulták sebhegesztő orvosságként és babonás csodaszerként. Alpin-illír elterjedésű faj, mely nevével ellentétben nem mocsarakban, hanem kiszáradó lápréteken, sztyeppréteken, kaszálókon, ligetes tölgyesekben tenyészik. Bíborpiros virágai a szár csúcsán egyoldali füzért alkotnak. 

A természetvédelem fontos feladata a mocsári kardvirág állományának védelme, ennek érdekében természetvédelmi kezelés folyik a faj élőhelyén. Fokozottan védett növény, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában