2023.03.20. 09:00
Inzulinrezisztencia - ha ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes gyanakodnia
Dietetikus válaszol sorozatunkban az inzulinrezisztenciáról beszélgetünk Gellén-Kiss Szilviával.
- Az inzulinrezisztencia tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szervezet sejtjei ellenállóak (rezisztensek) lesznek az inzulinra. És hogy ez miért probléma? Az inzulin egy hormon, ami segít a sejteknek felvenni a vérből a cukrot, amit a sejtek „üzemanyagként” fel tudnak használni. Szerintem már itt látható a probléma, hiszen hiába van cukor a vérben, és hiába termel inzulint a hasnyálmirigy, mégsem jut el a célhoz, illetve csak magasabb inzulinszint mellett tud visszaállni a vércukorszint a normál tartományba. Amennyiben belekerültünk ebbe az ördögi körbe és nem változtatunk az életmódunkon, az inzulinrezisztencia romlik és belecsúszhat a cukorbetegségbe.
A tünetei nem specifikusak, sok esetben nem is maga az inzulinrezisztencia derül ki, hanem egy másik betegség kapcsán merül fel, hogy a háttérben ott szerepelhet az IR.
Mikor kezdjünk gyanakodni?
· Alvás közben jelentős izzadás
· Cukros ételek vagy nagy mennyiségű étel elfogyasztása után idegesség, fáradékonyság, koncentrációs zavar
· Rossz alvás
· Étkezés kimaradása esetén ingerlékenyég, izzadás, remegés, feszült hangulat
· Rendszertelen vagy elmaradó menstruáció
· Teherbeesési nehézség, meddőség
· Sikertelen fogyókúrák
· Korábbihoz képest változatlan életmód mellett testsúly-gyarapodás
· Gyakori cukoréhség
· Mozgás közben vércukorszint-leesés
A jó hír az, hogy gyógyszer nélkül is kezelhető, mégpedig az életmódunkkal. Egyrészt a megfelelő táplálkozással, másrészt a mozgással, valamint a psziché szerepe is jelentős - például hogyan viszonyulunk a minket ért külső hatásokra, és mikor mennyit alszunk. Ezek javításával, odafigyeléssel könnyedén megelőzhetjük vagy visszaszoríthatjuk a betegséget - mondta a dietetikus.