2022.07.13. 14:00
A háztáji reneszánsza a modern biokert
Egészen más az íze az otthon, a kiskertben termesztett zöldségnek, gyümölcsnek, amelyben benne van művelőjének szíve-lelke. A mindennapi gondos kertészkedés után örömet szerez néhány fürt paradicsom, pár paprika, esetleg gyümölcs, főleg ha a termésből befőzni is tud a gazda.
Az élelmiszerárak növekedésével, az önellátás felé való elmozdulás miatt ismét nagyobb hangsúlyt kap a háztáji, a kiskertekben történő növénytermesztés
Fotó: Szijártó János/Napló
Életminőségünket tekintve a modern háztáji szerepe felértékelődik, a kis területeken művelt földek összeadva jelentős hatást gyakorolnak talajaink egészségére, a növény- és állatvilág sokszínűségére, valamint élelmiszerbiztonságunk megőrzésére. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) biogazdák számára összeállított tudástárában számtalan bevált gyakorlati tapasztalat megtalálható, amelyből a tudatosan gazdálkodó hobbikertészek is ügyesen profitálhatnak. Életerős palánták nevelése, burgonya- és paradicsomtermesztés, kártevők elleni védekezés gyümölcsöseinkben, virágos szőlősorköz takarás, csak néhány azok közül a témák közül, amelyekben tudást, szakszerűen és közérthetően összeállított kiadványokat és praktikus videófilmeket kínál az ÖMKi. Tapasztalt biogazdák mutatják meg a kertészetekben, szántóföldeken bevált jó gyakorlataikat, amelyeket az ÖMKi szakemberei egészítenek ki ismereteikkel, elsősorban gazdáknak, de a gyakorlati útmutatókból sokat tanulhatnak a hobbikertészek is.
- Az ökológiai gazdálkodás rendszerszemléletet igénylő művelési módszer, ahol a tudás meghozza gyümölcsét. Immáron több mint egy évtizede nyújtunk a biogazdák számára gyakorlati ismeretanyagot a kutatásainkkal, amelyből a hobbikertészek is gazdagon profitálhatnak. Legtöbb kiadványunk ingyenesen elérhető a honlapunkon, ahol jelenleg 190 videó nézhető meg, rendszeres növényvédelmi felhívásainkkal és a szezonnak megfelelően a házikerti biokertészek munkáját is segítjük - hívta fel a figyelmet az igénybe vehető ismeretanyagra dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője. Az árutermelő biogazdaságok mellett fontosnak tartjuk azoknak a hobbikertészeknek a szakmai támogatását is, akik a vegyszermentes kertművelés irányába szeretnének tenni lépéseket – tette hozzá a szakember, bízva a tudatos és fenntartható kertészkedés további térnyerésében.
A kert udvarán hűsítő árnyat adó diófán például - az aszályos időjárás mellett - a dióburok-fúrólégy okozza a legnagyobb károkat. A kártevő már az ország minden pontján megtalálható és sokan azt gondolják, hogy ökológiai módszerekkel nem védekezhetünk ellene.
Az ÖMKi azonban rácáfol az állításra és biztató eredményekkel szolgáló új növényvédelmi technikákat mutat be az érdeklődőknek. A háztájinak komoly hagyományai vannak a hazai földművelésben. Az élelmiszerárak növekedésével és élelmiszer-önrendelkezésünk fokozása érdekében várhatóan ismét nagyobb hangsúlyt kap ez a jól bevált módszer, újragondolt formában. A bevetett kiskertek jelentős nagyságú területté adódnak össze és nem csak élelmiszer ellátási biztonságunkat növelik. Talajkímélő műveléssel és más agrárökológiai módszerek alkalmazásával, így például madár- és beporzóbarát megoldásokkal, valamint a tájfajták és a nagyüzemi termesztésből kiszorult régi fajták termesztésével a kiskertek jelentősen hozzájárulhatnak az agrárélővilág sokszínűsége megőrzéséhez.
Az ÖMKi weboldalán a gyümölcskártevők rajzásáról is sok fontos információt tudhatnak meg az érdeklődők. A kutatóintézet tematikus kiadványai pedig segítséget adnak a paradicsom- és burgonyatermesztéshez, fajtaválasztáshoz, palántaneveléshez, kertünk hasznos lakóinak megismeréséhez.