Ország-világ

2021.11.04. 21:52

A Zoltek Zrt. kapta a Figyelő Év Vállalata díját

A jövő héttől kapható az újságárusoknál a Figyelő TOP200 évkönyv. A kiadvány a hazai legnagyobb és leggyorsabban növekvő vállalkozásokat állítja sorrendbe, az Opten Informatikai Kft. adataira támaszkodva. Az évkönyv idei tematikája az újranyitásra, a gazdaság talpra állítására, a makrogazdasági folyamatokra fókuszál. A Figyelő üzleti hetilap szerkesztősége több mint 20 éve állítja össze a legnagyobb vállalkozások rangsorát.

Fotó: Kallus György / VG

Nagyon nehezen lehet értelmezni a 2020-as vállalati pénzügyi évet, ugyanis a Covid hatásai összehasonlíthatatlanná teszik más esztendőkkel. Rendszerint a 2008-as pénzügyi válságéihoz hasonlítják a folyamatokat, de akkor a világ gazdasága egy csapásra forráshiányos lett, ezzel szemben most komoly eszközállományok várták ugrásra készen a cégeket. A globális gazdaság vezetői némileg túl is fűtötték az egyes piacokat, aminek a kedvező hatásai évek múlva is látszódnak majd.

Dr. Szabó László, a Mediaworks Elnök-Vezérigazgatója megnyitja a gálát.
Fotó: Kallus György / VG

Csökkent a legfelső és a legalsó szegmensben lévő társaságok közötti távolság. A 2020-as pénzügyi évben a TOP200-ba jutás árbevételi küszöbértéke 57,8 milliárd forintra nőtt, ez 9,7 százalékkal haladja meg az előző esztendő értékét. Ez persze önmagában is elég lett volna az olló csukódásához, de a hatást nagyon erősen támogatta, hogy a listavezető Mol forgalma 23,8 százalékkal apadt, ami pedig jelentősen lefelé nyomta a felső értéket.

Növekedések

Tavaly a TOP200 berkeiben az öt legnagyobb árbevétel-növekedést elért vállalat együttes növekménye 1151 milliárd forint volt. A legnagyobb forgalomcsökkenést elszenvedett öt társaság együttesen viszont 2503 milliárddal maradt el az előző évtől. A táblázatból jól kiolvasható, hogy a Covid miatt a topcégek közül a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágban működők összesített árbevétele zsugorodott a legnagyobb mértékben. A feldolgozóipar összességében szintén forgalomeséssel nézett szembe, de számos vállalat tudta ebben a körben jelentősen növelni árbevételét, ami arra utal, hogy a koronavírus hatásait simította az anyacégük – pont ezért nehéz valódi trendet találni 2020-ban a társaságok eredményeinek a tekintetében.

Volt, aki most látta elérkezettnek az időt a hazai kapacitások megterhelésére, és volt, aki konzervatív módon mindenhol visszafogta aktivitását. Az viszont jól látszik, hogy aki vissza is fogta magát, a munkavállalóihoz akkor is ragaszkodott. Egy ilyen vérzivataros időszakban például a TOP200 vállalatai által foglalkoztatottak száma 2,6 százalékkal nőtt 2019-hez képest. Üröm az örömben, hogy a pandémia ebben a táborban is „kimutatta a foga fehérjét”, és tavaly a TOP200 vállalkozásainál az adminisztratív létszámcsökkenés mértéke 3,3 százalékos volt.

Pillanatkép: Szabó László és Varga Mihály.
Fotó: Kallus György / VG

Piaci hatások

Nagyon felemás volt a múlt év. A járvány miatt felmerült a szóhasználatban, hogy vannak nyertes és vesztes cégek. Ténykérdés, hogy ebben az időszakban a napi fogyasztási, az elektronikai cikkeket, továbbá a lakásfelújítással kapcsolatos termékeket és szolgáltatásokat értékesítő vállalatok nagyot mentek. A nagy vesztes pedig egyértelműen a turisztika és a vendéglátás volt. A baj azonban az, hogy 2020 nem alkalmas az igazi összehasonlításokra, mert volt olyan társaság, amely kétségtelenül a Covid-hatás okán teljesített gyengén vagy rosszul, s volt, amelyik ettől teljesen függetlenül ért el jó vagy kimagasló eredményt – így nem szembeállítható a folyamat.

Varga Mihály Pénzügyminiszter, a gála fővédnöke.
Fotó: Kallus György / VG

Hagyományosan a Figyelő TOP200 Gálán adták át – a szerkesztőség által felkért zsűri ajánlásával – az Év Vállalata, az Év Pénzügyi Vállalkozása, az Év Innovatív Vállalata elismerést. Ugyancsak a november 4-én megrendezett Figyelő TOP200 Gálán osztották ki az Opten Stabilitás Díjat, valamint a Provident Társadalmi és Hasznossági Díjat. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. a Közlekedéstudományi Egyesülettel közösen a Közlekedési Innovációs Díjat, míg a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. a SPAR Fenntarthatósági Díjat adta át.

Díjak:

  • Az Év Vállalata – Zoltek Zrt.
  • Az Év Pénzügyi Vállalkozása – K&H Csoport
  • Az Év Innovatív Vállalata – Master Good-cégcsoport
  • Opten Stabilitás Díj – Samsung Electronics Magyar Zrt.
  • Provident Társadalmi és Hasznossági Díj – Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
  • NÚSZ–KTE Közlekedési Innovációs Díj – Aba Attila és Esztergár-Kiss Domokos, a MoveCit projekt kidolgozói
  • SPAR Fenntarthatósági Díj – Henkel Magyarország Kft.
  • Szakmai zsűri

  • Czakó Borbála, az IoD (Institute of Directors) Magyarország alapító elnöke, a szervezet nagykövete
  • Hegedüs Éva, a Gránit Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója
  • Dr. Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója
  • Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Földgázszállító Zrt. elnök-vezérigazgatója
  • Dr. Csapó András, az Opus Global Nyrt. vezérigazgató-helyettese
  • Dr. Tálos Péter, a Foxconn-csoport magyarországi operációért felelős alelnöke
  • Deák Bálint, a Világgazdaság és a Figyelő üzleti hetilap főszerkesztője
  • Borítókép: A díjazottak balról: Lehel László a Magyar Ökomenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója, Fábián Ágnes a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Witsch Gerda a Samsung Electronics marketing igazgatója, Bárány László a Master Good Csoport ügyvezető igazgatója, Aba Attila a MoveCit egyik kidolgozója, Guy Libot a K&H Csoport vezérigazgatója, Sávoly Attila a Zoltek Zrt. gazdasági és adminisztrációs vezérigazgató-helyettese.

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában