országos hálózat lesz

2018.05.30. 10:34

Már tesztelik az aszálymonitoring-rendszert

2019-től az aszályok várhatóan kevesebb meglepetést okoznak majd.

Orosháza, 2012. augusztus 21. Szollár Szabolcs, a Vegetáció Kft. cégvezetője vizsgálja a csöveket a cég aszály sújtotta kukoricatáblájában, Orosháza határában 2012. augusztus 21-én. A nagy meleg, különösen az utóbbi hét rendkívül száraz időjárása miatt mintegy 40 százalékos terméskieséssel számol idén a kukoricaágazat. A Magosz becslései szerint a veszteség nemzetgazdasági szinten meghaladhatja a 200 milliárd forintot. Békés megyében a takarmánykukorica vetésterületének egészét, több mint százezer hektárt sújtott az aszály, sok termelő jelent be aszálykárt. MTI Fotó: Rosta Tibor

Fotó: Rosta Tibor

Az aszály elleni védekezésben érdemi előrelépést hoz az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által létrehozott komplex vízhiány-előrejelző rendszer, aminek 2019-es indulása előtti tesztelésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is közreműködik a következő hónapokban.

Az agrárkamara szerdai közleménye szerint az OVF 2016-ban kezdte el kiépíteni a rendszert, akkor 16 megfigyelőállomást telepített a leginkább vízhiányos alföldi területekre, az adatokat online is elérhetővé tette. Tavaly további hat állomás került ki a földekre, idén ezt újabb 24 állomással bővítik ki. A 2019-es öntözési idény kezdetére közel 140-150 állomásból álló hálózat jön létre. A tervek szerint az egész ország területére kiterjedő hálózatot alakítanak majd ki.

A mérőállomások a talajt, és a növényzetet ért hatásokat mérik: a meteorológiai alapparaméterek – csapadék, páratartalom, léghőmérséklet, relatív légnedvesség és levélfelület nedvesség – mellett hat szinten (10, 20, 30, 45, 60, 75 centiméteres mélységben) történik naponta talajnedvesség- és hőmérsékletmérés.

A szenzorok segítségével a talajnedvesség pontosan meghatározható, továbbá a beszivárgást akadályozó tényezők – fagyott talaj – is azonosíthatók. A talaj alsó rétegeiben elhelyezett mérőeszközök a talajvízszint emelkedését is jelzik.

Közölték: a következő hónapokban a NAK falugazdászai és a KITE Zrt. szakemberei folyamatosan tesztelik a rendszer szoftverének és adatbázisának használatát. Az aszálymonitoring-rendszer ingyen elérhető lesz majd internetes felületen, és akár 10 napos specifikus előrejelzést is nyújt.

Borítókép: MTI Fotó/ Rosta Tibor

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában