2015.12.02. 16:33
Egyre magasabbak az elvárások a könyvvizsgálókkal szemben
Veszprém – Az országban tavasszal kezdődött brókerbotrányok ráirányították a figyelmet a könyvvizsgálók munkájára, felelősségére. Kiderült, igen nagy a rés a társadalmi elvárás és a könyvvizsgálók lehetőségei között. Ezek az ügyek nem tettek jót a könyvvizsgáló szakmának.
Többek között ezekről is beszélgettünk Gáberné Szellem Évával, aki 18 éven át látta el a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Veszprém megyei szervezetének elnöki teendőit. Az 1997-ben elfogadott törvény nyomán létrejött könyvvizsgálói kamara korábban egyesületi formában működött. A szakmát gyakorlók számára kötelező a tagság. A tagok száma évről évre csökken, országosan ötezren, a megyében 141-en vannak. A megyei aktív tagok száma ennek éppen a fele. A munkalehetőségek szűkülnek, a követelmények fokozódnak, a felelősség egyre inkább rájuk terelődik, emiatt sokan feladják a jogosítványukat, mondta Gáberné Szellem Éva.
Aki közel került a szakmához, tudja, a könyvvizsgálónak igen széles körű ismeretekkel kell rendelkeznie. A számviteli törvény tudása mellett pontos ismeretek kellenek az adózásról, a társadalombiztosításról, a jogról, és a számítástechnika alkalmazása ma már alapkövetelmény. Az elmúlt 18 évben számtalan változás történt, talán a számviteli törvény az, ami 1991 óta viszonylag stabil. Az adójogszabályokról ez már kevésbé mondható el...
Gáberné Szellem Éva elmondta, munkájukat a nemzetközi könyvvizsgálati standardok adaptálásával létrejött hazai normák határozzák meg. A brókerbotrányok óta rájuk irányult a közfigyelem (Fotó: Penovác Károly)
Közölte, a munkájukat alapvetően a nemzetközi könyvvizsgálati standardok adaptálásával létrejött hazai normák határozzák meg. A könyvvizsgálói jelentés a hozzáértő olvasó számára mond igazán valamit, a laikusok csak a formaszöveget látják benne. A jelentésben minden szónak súlya van. Apró változtatások is arra utalnak, hogy az adott társaságnál milyen mérlegtételekre, milyen eseményekre kell a befektetőnek, a hitelezőnek odafigyelnie. Minden évben adnak ki minősített jelentéseket, ezek azok a jelzések, amelyek a piac számára azt mutatják, hogy egy cégnél esetleg probléma lehet.
A szakmához szükséges a szakirányú felsőfokú végzettség (számviteli főiskola, közgazdasági egyetem). Két év gyakorlat után lehet jelentkezni az okleveles képzésre, amit újabb három év komoly tanulás követ. Mindenki sikerként éli meg, ha megszerzi az oklevelet. De ekkor is csak egy bizonyítvány birtokában van! Ezt követően kettő év gyakorlatot kell teljesíteni egy főfoglalkozású könyvvizsgáló mellett. A kamarának erre kialakított mentori rendszere van, hogy megfelelő irányítással a könyvvizsgálati munka minden egyes szakaszát végigjárhassák a pályakezdők.
A 2001-es amerikai Enron-botrány ráirányította a figyelmet a könyvvizsgálók munkájára, felelősségére. Ugyanez következett be nálunk ez év tavaszán a brókerbotrányok kapcsán. A laikus számára kérdés: a könyvvizsgáló hogyan végezte a tevékenységét, ha ilyen dolgok előfordulhatnak?! Csak a hozzáértők tudják, mennyire behatárolt a munkájuk, mire van lehetőségük. Hogy a brókercégeknél dolgozó könyvvizsgálók hibáztak-e, azt a jelenleg is tartó vizsgálat hivatott eldönteni, de nyilván ezek az ügyek nem tesznek jót a könyvvizsgáló szakmának.
2013-tól létezik az a szabály, hogy kamarai tisztséget csak két ciklusban lehet ellátni, ami azért született, hogy az új embereknek köszönhetően a szervezet megújuljon. Gáberné Szellem Éva szerint mindez azt jelentette, hogy négy ciklus után nem is választhatták volna újra. Bár még teljesen aktív, 18 év elég sok idő ahhoz, hogy az elnöki poszton váltásra kerüljön a sor.