Gazdaság

2009.11.04. 09:30

Sokba kerülhet az otthon főzött pálinka

Napló - Újra beköszöntött az ősz, eljött az éléskamra feltöltésének időszaka.

MTI

Többen azonban nem csak befőttet készítenek a kertben termett gyümölcsből, hanem némi lélekmelegítőt is főznek belőle a téli hónapokra. Sokan nem is gondolnak a lehetséges következményekre. Az MTI-Press az ezzel kapcsolatos kérdéseivel kereste meg Sipos Jenő ezredest, a Vám-és Pénzügyőrség szóvivőjét.

- Milyen jogszabály rendelkezik a jövedéki termék, így például az égetet szesz előállításáról? Milyen szankciókkal járhat az engedély nélküli előállítás?

- A jövedéki termékekre vonatkozóan a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény rendelkezései az irányadóak. Ennek megfelelően aki jövedéki terméket - például bort és/vagy égetett szeszt, tehát jövedéki értelemben alkoholterméket - kíván előállítani, importálni vagy azzal kereskedni, teljesítenie kell a törvényben meghatározott személyi, tárgyi és garanciális feltételeket. Az utóbbiak a tevékenység jellegétől függően változnak, mivel más szabályok vonatkoznak egy jövedéki terméket előállító, illetve egy jövedéki termékkel nagykereskedelmi tevékenységet folytató alanyra, ezért az engedélyezési eljárás során a vámhatóság ennek fényében dönt. Aki a fenti törvényt megsérti vagy meghatározott kötelezettségeit nem teljesíti, a jogsértés függvényében adó-, mulasztási- vagy jövedéki bírságot köteles fizetni, de ezen kívül a vámhatóság részéről egyéb intézkedés is történhet, mint például lefoglalás, elkobzás és üzletbezárás. Súlyosabb esetben büntetőeljárás kerül bevezetésre a jövedékkel való visszaélés, jövedéki orgazdaság vagy jövedékkel való visszaélés elősegítése miatt. Ilyen esetekben vámhatóság nyomozószolgálata jár el.
    
Még a kuktát is elvihetik

- Ezredes úr, lefordítva ez annyit jelent, hogy ha egy nyugdíjas a hét végi telkén összebarkácsol egy lepárlót, és a néhány kilogramm saját termésű gyümölcséből pálinkát akar főzni, akkor is tilosban jár?

- Igen, pontosan. Mindenképpen hivatalosan működő szeszfőzdébe kell mennie, függetlenül a mennyiségtől. Ennek közbiztonsági oka is van: rossz belegondolni abba, hogy egy házilag készített készülék a benne lévő nyomás hatására felrobban.

- Az ön által említettek megsértése miatt hány esetben és milyen elkövetési értékre indult ebben az évben eljárás?

- Ez idáig mintegy nyolcszáz esetben indult eljárás több mint három milliárd forint elkövetési értékre.

- Mit talált eddig a vámhatóság?
   
- Országos szinten közel négyszázötven ezer hektoliterfok alkoholtermék, több mint nyolcvan tiltott pálinkafőző berendezés, ötvenötezer liter cukorcefre, valamint jelentős mennyiségű szőlőbor és egyéb bor került lefoglalásra.
   
- Hogyan végzik az ellenőrzéseket, és milyen létszámmal?
   
- Az ellenőrzéseink többsége terv szerint történik, de végzünk szúrópróbaszerű ellenőrzéseket, valamint információ alapján is. Ezek naponta folynak, és országos szinten több száz fő vesz részt az akciókban.
   
- Ezekben az esetekben is együttműködnek a rendőrséggel?
   
- A rendőrség és a vámhatóság közös tevékenysége együttműködési megállapodás alapján történik, amelynek alapja a Vám- és Pénzügyőrségről szóló 2004. évi XIX. törvény, valamint a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény. Az együttműködés különösen a vámjogszabályokat, a szerzői jogot és a szellemi tulajdonjogot sértő cselekményekkel, a műkincsek, műtárgyak, fegyverek, lőszerek, robbanó-, mérgező és sugárzó anyagok, veszélyes hulladékok és energiahordozók csempészetével, illetve engedély nélküli forgalomba hozatalával szembeni fellépést öleli fel. Ezen túlmenően kiterjed a kábítószerrel, pszichotróp anyaggal való visszaéléssel, pénz- és bélyeghamisítással, pénzmosással, nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmával, jövedéki termékek előállításával és forgalmával összefüggő bűncselekmények megelőzésére és felderítésére is.
   
- Mit javasol a nem kielégítő ismeretekkel rendelkező polgároknak?
   
- Érdeklődjenek a Vám- és Pénzügyőrség Információs Központjában a 06-40-FINÁNC telefonszámon, illetve további hasznos információk találhatók a testület honlapján a http://vam.gov.hu elérhetőségen.
   
- Eddig mennyi pénz folyt be büntetésekből a kincstárba?
   
- Ebben az évben eddig több mint ezerhétszázmillió forint folyt be a központi költségvetésbe jövedéki bírság címén.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!