2020.01.26. 12:00
A nők alkalmasabbak a hosszabb futásra
Az elmúlt huszonhárom év eredményeit vizsgáló tanulmány szerint 313 kilométer után a nők jobban teljesítenek a férfiaknál.
Forrás: Shutterstock
A közvélekedés szerint a férfiak izomzata erősebb, ezért minden sportágban jobb teljesítményre képesek: gyorsabban futnak, messzebbre és magasabbra ugranak, messzebbre dobnak – vagy mégsem? Egy nemrég közzétett tanulmány szerint a fenti állítás nem minden esetben igaz – írja a Csupasport.
Az Ultramaratonisták Nemzetközi Szövetsége (IAU) és a RunRepeat tanulmánya szerint ugyanis
minél hosszabb a táv, annál jobban teljesítenek a hölgyek, vagyis az ultratávok inkább nekik kedveznek.
Mielőtt mosolyogva vonogatnánk a vállunkat, jegyezzük meg, átfogó vizsgálatról van szó: az elmúlt 23 év 15 451 ultramaratoni versenyén született több mint ötmillió eredményt vizsgáltak.
Az eredmények alapján öt kilométeren átlagosan még 17.9 százalékkal gyorsabbak a férfiak, a maratoni távon már csak 11.1 százalék az előnyük, a 313 kilométeres távon azonban már 0.6 százalékkal jobbnak bizonyultak a hölgyek.
Bár nem tartozik szorosan a témához, érdemes megemlíteni, hogy az elmúlt 23 évben 34 ezerről 611 ezerre nőtt az éves indulók száma az ultrafutóversenyeken, vagyis sokkal népszerűbb a sportág, mint egy-két évtizeddel ezelőtt, igaz, ez azzal is jár, hogy átlagosan lassabbak a mai futók.
Szintén érdekesség, hogy átlagosan a dél-afrikaiak a leggyorsabbak (10:36 perc alatt teljesítenek egy mérföldet), őket követik a svédek (11:56 perc/mérföld) és a németek (12:01 perc/mérföld).
Bár a cikk erre nem tér ki, elsősorban vélhetően hobbifutók eredményeit vizsgálták. A legnagyobb számban egyébként a franciák vesznek részt ultrafutóversenyeken, őket követik az amerikaiak és a dél-afrikaiak, a magyarok pedig nincsenek az első húszban. A legérdekesebb persze, vajon a nők miért teljesítenek jobban hosszabb távon a férfiaknál.
„Az utóbbi időben több cikk is született a témában, de kevés az igazság abban, hogy a nők hosszabb távokon gyorsabban teljesítenének” – mondta a női Sparthatlon-győzteseket, Nagy Katalint, Lubics Szilviát és Maráz Zsuzsát felkészítő Lőrincz Olivér futóedző.
„Az viszont igaz, hogy minél hosszabb a táv, a nők annál közelebb kerülnek a férfiakhoz. Sokan kutatták már, mi lehet az oka, de eddig nem született tudományos magyarázat. Vélhetően több oka is lehet. Valószínűleg közrejátszik, hogy a nők zsírmobilizációja átlagosan jobb és pszichésen is alkalmasabbak a hosszabb távokra. Főleg azokra igaz, akik már szültek. Míg rövidebb távokon inkább az erő szükséges, hosszabb versenyeken inkább az állóképesség, a kitartás, a fájdalomtűrő-képesség számít. Nem lehet mondani, hogy a nők az ultratávokon jobbak lennének, de tény, ezeken a versenyeken megközelíthetik a férfiakat” – tette hozzá Lőrincz Olivér.