2018.03.03. 15:15
Adatgyűjtő szoftver alapján vesznek őrizetbe embereket Kínában
Az élet minden területén gyűjtenek adatokat az emberekről.
Széles körben gyűjtött, kombinált adathalmazokat elemző szoftverek jelzései alapján vesznek őrizetbe embereket az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm területen – figyelmeztetett szerdán a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet.
Maya Wang, a HRW hongkongi kutatója elmondta:
A biztonsági kamerák felvételeitől kezdve, az egészségügyi és banknyilvántartások adatain keresztül az élet minden területén adatokat gyűjtenek az emberekről,
majd ezeket az óriási adathalmazokat összekapcsolják és előrejelző algoritmusok segítségével elemzik. A szoftver jelzései alapján a gyanúsnak látszó embereket őrizetbe veszik Hszincsiangban, egyeseket „politikai átnevelő táborba” küldenek.
Wang szerint a kínai hatóságok eljárása – amellett, hogy egyértelműen sérti a magánszférához való jogokat – önkényes letartóztatásokra is lehetőséget ad.
A China Electronics Technology Group nevű kínai állami információtechnológiai vállalat egyik leányvállalata még 2016-ban bejelentette, hogy együttműködésbe kezd a hszincsiangi kormányzattal a szélsőségek elleni küzdelem terén. Az együttműködés keretében
a cég adatokat gyűjt a helyi lakosok viselkedéséről, és értesíti a hatóságokat, ha gyanús tevékenységet észlel.
A Hszincsiang-Ujgur autonóm területen több alkalommal is fellángolt az erőszak az utóbbi években a többséget alkotó han kínaiak és a muszlim vallású ujgur kisebbség közötti feszültségek miatt.
Maya Wang szerint nem teljesen egyértelmű, hogy az adatgyűjtő eljárásnak kifejezetten az ujgur kisebbség lenne a célpontja, de a hatóságok több űrlapon is rákérdeznek az emberek vallásgyakorlásának és külföldi útjainak a részleteire.
Az adatgyűjtés rendőrségi felhasználásával kapcsolatban korábban a kínai hatóságok azt közölték, hogy a program segítségével számos tolvajt és csalót sikerült kézre keríteniük, és lelepleztek több olyan ujgur tisztségviselőt is, akik hűtlenné váltak a kommunista párthoz.
A HRW hivatalos bejelentésekre és két, közelebbről nem azonosított, de az eljárást ismerő forrásra hivatkozva tette közzé jelentését.
Borítókép: BeeBright/Shutterstock