2018.02.26. 16:08
Már megint újat alkottak a japán kutatók
Levegőben lebegő aprócska, elektromos fénykibocsátó eszközt fejlesztettek ki japán kutatók, remélve, hogy a szentjánosbogárra emlékeztető fejlesztésüknek számos felhasználási formája lesz a jövőben.
In this picture taken on December 25, 2017, Yu Yanagisawa, a chemistry researcher at the University of Tokyo, displays two broken pieces of resin glass before repairing them at the university's lab in Tokyo. The Japanese researcher has developped -- by accident-- a new type of glass that can be repaired simply by pressing it back together after it has cracked. / AFP PHOTO / Toru YAMANAKA
Forrás: AFP PHOTO
Fotó: Toru Yamanaka
Az ultrahanghullámok révén lebegő Luciola nevű fényforrás mindössze 16,2 milligrammot nyom és 3,5 milliméter átmérőjű. Az általa kibocsátott piros fény alkalmas például egy szöveg megvilágítására.
A Tokiói Egyetem professzoraként dolgozó Takamija Makoto és kollégái két éven át dolgoztak a teljesen hangtalanul működő Luciola kifejlesztésén a Japán Tudományos és Technológiai Ügynökség szárnyai alatt futó program keretében.
„Azt remélem, hogy ezek az apró szerkezetek idővel olyan képességekkel fognak bírni, mint egy okostelefon és a segítségünkre lesznek a mindennapokban”
- mondta a szakember, hozzátéve, hogy a fejlesztésük reményei szerint 5-10 éven belül kereskedelmi használatba kerülhet.
A fejlesztők szerint a Luciolát a jövőben a hálózatba kapcsolt okos eszközök, az Internet of Thing (IoT) területén is lehetne hasznosítani. Mozgás- vagy hőmérsékletérzékelőkkel felszerelve a Luciola alkalmas lehet arra, hogy üzeneteket szállítson bizonyos eszközökhöz vagy észlelje az emberek jelenlétét.
Borítókép: A Tokiói Egyetem egyik munkatársa éppen felfedez.
AFP PHOTO / Toru Yamanaka