2021.02.01. 06:00
Így lehet 3 lépésben csökkenteni az okostelefon-függőséget
Első lépésként talán nem is a tartalmakkal eltöltött idő csökkentése a cél, hanem a figyelmünk felszabadítása.
Forrás: Shutterstock
Ugyanis, ha a telefon egy-két percenként „pittyen” és rezeg valamiért (túl gyakran számunkra nem is fontos okos miatt), akkor akarva-akaratlanul is oda fogunk figyelni és azon aggódunk, hogy vajon miről maradunk le.
Ebből is adódik a megdöbbentő adat, hogy szakértők szerint átlagosan 5 év megy el az életünkből a közösségi oldalak nézegetésére.
Figyelmünket a minduntalan pittyegő értesítések tartják fel egész nap – írja a Makay.net –, holott az általuk jelzett tartalomra vagy nem vagyunk kíváncsiak, vagy néhány kivételtől eltekintve bőven elég lenne azokat később, tömbösítve, egyszerre megnézni azokat.
Csak a legfontosabb értesítéseket engedélyezzük!
Szerencsére az okostelefonok beállításaiban egyenként lehet szabályozni az appok értesítéseit. Beállíthatjuk, hogy értesítés esetén az alkalmazás milyen eszközökkel hívhatja fel magára a figyelmet.
Az első kettő a gyakorlatban szinte egyenlőnek tekinthető, a képernyőzáron való megjelenítés (hang és rezgés nélkül) egy fokkal visszafogottabb.
A módszer lépésről lépésre
1. lépés: Határozzuk meg, mely alkalmazásoktól kapjuk a legtöbb értesítést.
Természetesen nem kell több tucat appot figyelgetni, elég azt az ötöt-hetet, ami valóban elterelheti a figyelmünket: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Messenger, Signal, WhatsApp, Viber, TikTok, e-mail kliens, hírolvasók stb.
2. lépés: Rendezzük az alkalmazásokat fontossági sorrendbe értesítések szempontjából!
Fontos (kommunikáció): Telefon, SMS, Messenger, Viber, Signal, WhatsApp, e-mail kliens
Kevésbé fontos (egyéb): opcionálisan e-mail kliens, hírolvasók, éttermek alkalmazásai, egyéb választott alkalmazások
Nem fontos (közösségi platformok): Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, TikTok és a többi közösségi szolgáltatás
3. lépés: Korlátozzuk az értesítési lehetőségeket fontossági sorrendben!
Menjünk az okostelefon Beállítások alkalmazásába, keressük ki az Értesítések menüpontot és állítsuk be apponként – legalábbis a kiválasztott appoknál – az értesítési lehetőségeket a hozzájuk rendelt fontosságnak megfelelően!
Fontos (kommunikáció): Hang, rezgés, képernyőzáron való megjelenítés
Kevésbé fontos (egyéb): képernyőzáron való megjelenítés
Nem fontos (közösségi platformok): minden értesítés tiltott (appon belül úgyis látszanak az értesítések)
A kecske is, meg a káposzta is
Mivel fontos hívásokról és üzenetekről nem szerencsés lemaradni, nem az értesítések rendszerszintű kikapcsolását javasoljuk, hanem csak a tematikus korlátozásukat, ezzel spórolva meg rengeteg figyelmet.
Továbbra is megkapjuk a valóban fontos értesítéseket, viszont a felesleges, időpazarló riasztások várhatnak egy darabig.
Borítóképünk illusztráció