2012.02.15. 08:07
Legális dopping az energiaital - Túladagolva halálos lehet?
Veszprém - Aggasztó eredménnyel zárult nemrég az első hazai energiaital-fogyasztást felmérő ÁNTSZ-vizsgálat. Mivel divattá vált, egyre több fiatal él vele. Alkohollal keverve még károsabb.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) két hónapra kiterjedő magyarországi vizsgálata kimutatta, az adott időszakban 123-an lettek rosszul, illetve okozott nekik kellemetlen tüneteket az energiaital-fogyasztás. Az érintettek legnagyobb része fiatalkorú volt, a legtöbben a 13-17 éves korosztályból kerültek ki, de még 8-10 év körüli gyerekek is akadtak köztük.
Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos a vizsgálattal kapcsolatban kifejtette, a diákok gyakran folyadékpótlásra használják az energiaitalokat, előfordult olyan eset is, amikor valaki edzést követően egy másfél literes palackkal fogyasztott el. Hozzátette, a rosszulléteket sokszor az okozza, hogy nemcsak önmagában, hanem alkohollal együtt fogyasztják, ami az energiaital káros hatásait még inkább fokozza. Így akár végleges károsodást okozhat a szívben, a májban és a vesében is. Egyes kutatások pedig azt is kimutatták, növeli az epilepsziára való hajlam kialakulását.
Az energiaitalok koffeint és más, a koffein hatását felerősítő összetevőket is tartalmaznak, ami azért is különösen veszélyes, mert átmenetileg felpörget, növeli a teljesítményt, de utána még erőteljesebb fáradtságot okozhat. Ez pedig újabb fogyasztásra ösztönöz, teljesen kimerítve a már amúgy is kiégett energiatartalékokat.
Tulajdonképpen legális doppingnak is tekinthetjük. Magas koffeintartalmuk miatt nagy mennyiségű fogyasztásuk a koffeintúladagolás tüneteit is előidézheti: erős hányingert, hányást, mellkasi fájdalmat, szapora pulzust, nyugtalanságot, álmatlanságot, esetenként pánikrohamot is okozhat.
Vándorfi Győző diabetológus, a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház centrumvezető főorvosa a főként tizenéves fogyasztói rétegnek azt üzeni, semmiképpen ne a cukros és felettébb káros energiaitalokból, hanem a megfelelő minőségű vízből, az egészséges táplálkozásból, a rendszeres testmozgásból és a kiegyensúlyozott személyes, valamint baráti kapcsolatokból merítsenek energiát. Mint mondta, hatalmas piacot jelent és még nagyobb üzlet az energiaital, de a kólához hasonlóan nem ajánlja fogyasztásukat.
Középiskolások egy csoportjával beszélgetve elárulták, ma már nincs házibuli energiaitallal kevert alkohol nélkül. A leggyakoribb a pezsgővel és a vodkával kevert variáció. Azt mondják: "főként azért jók ezek a dinamitkoktélok, mert finomak, és mint fogalmaznak, a cukros itallal kevésbé erősnek érzik az alkoholt és emellett még jól fel is pörgeti őket". Szárnyakat ad, ahogy a reklám szlogenje ígéri, csak el ne szálljanak tőle a végén. A fülledt szórakozóhelyeken, tánc közben kimelegedve pláne nem ajánlott a fogyasztásuk, mivel folyadékpótlásra szinte alkalmatlanok. Összetevőik miatt ugyanis kiszáradást is okozhatnak. Alkohollal keverve ez a hatás még fel is erősödik.
A boltokban legalább négyféle különböző minőségű és márkájú energiaital található. Már nemcsak 250 ml-es kiszerelésben, hanem másfél, kétliteres palackban is. A fő probléma pedig az, hogy a gyerekek korhatár nélkül, korlátlan mennyiségben vásárolhatják és fogyasztják. A középiskolások körében már egyenesen divattá vált fogyasztásuk, akad olyan, aki mindennap két dobozzal iszik, akár éhgyomorra, cigaretta mellé is.
Vizsgálják az energiaitalok tartalmát
Összehasonlításként 100 ml presszókávéban átlagosan 50-150 mg koffein van, ugyanennyi hosszúkávéban 40-80 mg, másfél deciliter fekete teában 50 mg, két deciliter kólában 30 mg, az energiaitaloké márkától függően 30-90 mg között ingadozhat.
Több országban már vizsgálják az energiaitalok fogyasztásával kapcsolatos veszélyeket, Kanadában pedig már tavaly óta korlátozzák az energiaitalok koffeintartalmát.