2011.10.27. 05:26
Végtörlesztés buktatókkal - Magas kamat, szigorúbb adósminősítés, plusz költségek
Megyei körkép - Sokkal bonyolultabb a kedvezményes árfolyamú végtörlesztés, mint ahogyan azt a kormány elképzelte. Legalábbis annak, aki nem tudja készpénzben kiváltani devizaadósságát.
A bankok cáfolják, hogy összeesküdtek volna. Ám aki forinthitelből akar törleszteni, nézzen szét az ajánlatok között, mert jelentős különbségek vannak. Olvasóink arra panaszkodnak, hogy 13-14,5 százalékos éves kamatot számolnának fel a bankok. Utánajártunk, már akár 7,9, illetve 10,6 százalékos kamatkínálatot is találtunk.
Először érdemes annál a banknál érdeklődni, ahol a devizahitelt felvették, ha ott túl drágán kínálják a forint alapú hitelt, akkor tájékozódjunk más pénzintézeteknél is. Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezetője lapunknak elmondta, a takarékszövetkezeteknél 10-11 százalék az irányadó THM, ettől helyi szinten némileg eltérhetnek, de kívánatosnak tartanák, ha ez az eltérés egy százalékon belül maradna. A régi hitel visszafizetésével kapcsolatban a bankok semmilyen díjat nem számolhatnak fel. Az új hitel folyósításánál azonban igen, például kölcsönfolyósítási jutalékot, ehhez jön még az értékbecslés ára az ingatlanfedezetnél, továbbá a közjegyzői jutalék.
Olyan bank is van, amelyiknél kedvezőnek tűnik minden, amíg meg nem mondják, hogy életbiztosítást is kell kötni, ami havi tízezer forinttal meglöki a törlesztőrészletet.
Leitold László, a Kinizsi Bank vezérigazgató-helyettese szerint még az említett költségekkel együtt is rendkívüli lehetőség a végtörlesztés, hiszen csaknem 30 százalékot, tízmilliós hitel esetében 2,5-3 millió forintot is nyerhet rajta az ügyfél. Az is igaz, hogy ma már szigorúbb az adósminősítés, mint a válság előtt volt, de még így is járható az út. Ezt erősítette meg Csordás János hitelközvetítő is, aki hozzáfűzte, december 30-ig lehet a bankokhoz végtörlesztésre bejelentkezni, utána 60 napon belül a számlán kell hogy legyen a pénz. Érdemes időben szétnézni, ne hagyják az utolsó pilllanatra, mert bármi közbejöhet, például túlságosan alábecsülik a fedezetül felajánlott ingatlan értékét s akkor még legyen idő lépni.
Kérdésünkre, hogy vannak-e már olyan devizahitel-adósok, akiknek sikerült elintézni a végtörlesztést, a megkérdezett szakemberek azt mondták, folyamatban lévő ügyekről tudnak. Rengeteg az érdeklődő, van olyan pénzintézet, ahol már túlórát rendeltek el emiatt.
Év végéig jelezhetik a devizahitelesek végtörlesztési szándékukat bankjuknál. Olvasóink szerint ha nem is rémálom forint alapú hitelhez jutni a devizaadósság visszafizetéséhez, azonban jelentősen megnehezíti ezt a bankok egy része magas kamattal, különféle pluszköltségek kiszabásával, szigorú hitelképesség-vizsgálattal, a fedezetül felkínált ingatlan alábecslésével. Az ügyfelek szerint a bankok időhúzásra játszanak, amit a pénzintézetek cáfolnak, mondván, csupán jobban megnézik, kinek adnak hitelt és kinek nem.