2011.02.02. 15:46
Tarlós szerint állami gondozás alá kell venni a fővárosi kórházakat
Budapest - A főpolgármester szerint egységesen "állami gondozás alá kell venni" a fővárosi kórházakat.
Tarlós István és a vele együtt a szerdai budapesti sajtótájékoztatót tartó Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár azt mondta, a 12 egészségügyi intézmény átadásához még a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyása és kormányzati döntés is szükséges.
Arra a kérdésre, mikor adják állami kézbe az egészségügyi intézményeket, a főpolgármester azt mondta, ez sok dologtól függ, lehetséges időpontokként a június végét, illetve a december végét említette.
Tarlós István azt mondta, mérhetetlenül károsnak tartja az egészségügy jelenlegi kettős, állami és önkormányzati finanszírozását. Azt szeretné - tette hozzá -, ha a források és a struktúra úgy koncentrálódna Budapesten, hogy javuljon az egészségügyi ellátás.
Úgy fogalmazott, "csacsiság", hogy vagyonvesztéssel járna az egészségügyi ellátás átadása az államnak. (A főpolgármester ezzel kapcsolatban jelezte: a felesége megkérte, hogy bizonyos szavakat a sajtó előtt ne használjon.)Valójában arról van szó - magyarázta -, hogy a feladat átadásával az ahhoz tartozó infrastruktúrát is átadják.
Közölte azt is, hogy Szentes Tamás főpolgármester-helyettes a helyén marad, "nem lesz kirúgva". Azok a kórházvezetők is a helyükön maradnak - tette hozzá -, akiknek a felmondását Szentes Tamás kedden kezdeményezte.
A városvezető ugyanakkor jelezte: Szentes Tamás szerinte kicsit túlbuzgó módon, "rutintalanul" a szakmai egyeztetéseken tovább ment, mint lehetett volna, amikor fel akart menteni kórházvezetőket.
Azt mondta, azért nem "rúgja ki" Szentes Tamást, mert nem akarja "azt büntetni, aki eszköz". Ezzel utalt arra: vannak "szekundánsok" ebben az ügyben, és ha a helyettese "nehezen szabadul tőlük", akkor ő segít neki.
Mint mondta, Szentes Tamásnak a kórházvezetők menesztésére nem volt felhatalmazása, jóváhagyása. Arra a kérdésre, miért nincs jelen a sajtótájékoztatón a helyettese, egyebek mellett azt mondta, "kíméletből nincs itt". Jelezte: Szentes Tamás neki azzal indokolta a történteket, hogy segíteni akart.
Közölte azt is, Szentes Tamástól "bizonyos jogköröket" megvont, például azt, hogy az önkormányzaton kívüli emberekkel beszélje meg az egészségügyi kérdéseket, továbbá megerősítette, hogy helyettese nem hozhat személyi kérdésekben önálló döntéseket.
A kórházvezetői kinevezésekkel kapcsolatban jelezte azt is: a személyi kérdések akkor dőlnek el, ha már megszületett a döntés arról, hogy a kórházak állami gondozás alá kerülnek, vagy önkormányzati keretek között maradnak.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, azon dolgoznak, hogy az egészségpolitikát visszazökkentsék a normális kerékvágásba. Az a céljuk - mondta -, hogy a tartalékokat mozgósítsák, együttműködésre késztessék a rendszer szereplőit. Példaként említette, hogy az egységes gyógyszerbeszerzési társulásokban 20-30 százalékos tartalékok vannak.