2008.12.31. 12:28
Vigyázzunk kedvenceinkre szilveszterkor!
<b>Napló</b> - Hamarosan itt a szilveszter, vagyis a petárdázás és tűzijáték ideje. A sűrűsödő - szilveszter éjszakáján pedig órákig tartó - hirtelen hang- és fényhatások nagyon megviselik állatainkat. Legtöbbször riadalmuk, félelmük őrült menekülésre készteti őket.
Olykor még a legnyugodtabbnak hitt kutyák is fejvesztve menekülnének egy-egy közelükben robbanó petárda, tűzijáték miatt.
A lakásban élő kutyák gazdáit arra kérjük, hogy sétáltatás során nagyon körültekintően engedjék el ebeiket, inkább a következő pár napot pórázon próbálják átvészelni, hisz sosem tudhatjuk, mikor éri pillanatokon belül ijedtség kedvencünket.
A kertben élő kutyák gazdái pedig legyenek körültekintőek, fokozottan ügyeljenek kerítésük állapotára.
Szilveszter éjjelén ajánlott ebeiket tökéletesen zárható kennelbe tenni, (a lánc sok esetben nem állja útját a riadt állatnak, sőt komoly sérülést okozhat) vagy gondoskodjanak azok zárt helyiségben való elhelyezéséről, megfelelő mennyiségű ivóvízzel együtt.
Ezen felül már most készítsen kutyájának bilétát, melyen az állat neve és az Ön telefonszáma olvasható.
Akár egy műanyag, vízálló kulcstartó biléta is megteszi - alkoholos tollal ráírva a nevet és telefonszámot -, s ezt egy cipőfűzővel az állat nyakába kötve a következő néhány napban állandóan viselheti a kutyus.
Mert lehet bármilyen elővigyázatos egy gazdi, mégis előfordulhat szökés, a kutya pedig esélyt kap a megtaláláskor, hogy mielőbb visszakerüljön otthonába.
Mára már egyre több állatorvosnál megoldható bármilyen kutya chippel való ellátása, mely fájdalommentesen beültethető a bőr alá, s regisztráció után rögzíthető a gazdi kiléte.
Így egy elveszett állat probléma mentesen visszakerülhet eredeti tulajdonosához. Az adatbázis nem nyilvános, csak az állatorvosok és állatmentő szervezetek számára hozzáférhető.
Beültetése, regisztrációval kb. egy vakcina árával együtt mozog, s mindössze pár másodperces művelet.
Amennyiben mégis elveszne állata, figyelje az interneten az elveszett-talált állatok rovatait, érdeklődjön a településen illetékes sintérnél, állatmenhelyen, állatorvosoknál, figyelje illetve készítsen maga is plakátokat.
Több állatvédő szervezet azonnal segít használható, gyakorlati tanácsokkal ilyen esetre. Már ma kezdjük el a megelőzést, fenti tanácsokat megfogadva, állatszerető ismerőseinket figyelmeztetve, s idős szomszédaink, rokonaink, gazdi társaink tájékoztatását az internet nélkül, mi magunk is megtehetjük.
Hiszen "Egyszer és mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél!" /Saint-Exupery/
Kovács Edit