2013.08.16. 05:41
Délutáni gasztrotúra
Négy pincészet és egy étterem a közelmúltban indította útjára a Kóbor túrát, mely a helyi ízeket mutatja be a Nivegy-völgyben.
A meghívót Dobosi Győző, a Zánka–Nivegy-völgyi borút egyesület elnöke küldte. Megtudtuk, hogy már korábban is gondolkodtak azon: a borút keretein belül olyan programot kínálnak, melyre baráti társaságokat, munkatársakat várnak. Kisbuszokkal járják be a területet, így még a borkóstolásról sem kell lemondaniuk azoknak, akik a itt szállnak meg.
A program ezúttal Szentantalfán, a fogadóban indult, hiszen a négy pincészet képviselői itt készítették el a Kóbor cuvée-t. Ez abból állt, hogy a környéken is a legnagyobb mennyiségben termesztett szőlőfajta borából, az olaszrizlingből mindenki felajánlotta azt, amit a legjobbnak tart. Ezt összeöntötték, s ebből lett a cuvée, amit rögtön meg is kóstoltattak. Az első állomás egyébként Zánkán van, ahol ezúttal Varga Zoltán és András fia fogadta a vendégeket.
A túrához nyomtattak egy alátétet is, ezt használják minden állomáson, és nemcsak az követhető rajta, hogy hány hely van hátra, hanem mindegyiken jelölik a vendég poharának a helyét. Ezt az alátétet a vendégek magukkal is vihetik emlékbe. Varga András elmondta, hogy a legtöbb gazdasághoz hasonlóan a szülei attól féltek, hogy idősebb korukban nem lesz, aki átvállalja tőlük a munkát. Itt ugyanis két család dolgozik, a szüleik testvérek. A gyerekek közül nem mind választotta elsőre a szőlőművelést és a borkészítést élethivatásul, de végül mégis itt kötöttek ki.
Indulás: Molnár László, Varga Zoltán, Kiss Csaba, Dobosi Győző, Varga András, Demeter Ágnes (Fotó: Varga Ibolya)
A következő pincészetnél Dobosi Dániel, a családfő elevenítette fel a kezdeteket. Ő is nagyon fontosnak tartja, hogy az eddig folyamatosan bővülő vállalkozásban a gyermekei és a rokonai dolgoznak. A borkészítésben elég korán a biomódszereket kezdték alkalmazni, s nem bánták meg, sokan keresik az egészségesebb termékeket. Ezután Szentantalfa határába mentek, szintén az ősök valamikori birtokára.
Kiss Csaba, aki a két család, a Cseh és a Kiss família tagjaként borászkodik, egyébként pedig Szentantalfa polgármestere, arra hívta fel a figyelmet, hogy az összefogás mindig megtérül, és az utóbbi idők boros programjainak köszönhetően mind többen jönnek erre a vidékre, és ismerkednek a termékeikkel. Ennek köszönhetően a szállásokat is ki tudják adni azok, akik ezzel is foglalkoznak és helyben elfogy a borok jelentős része, de mégis jó, ha rendszeresen visszatérő programajánlataik vannak.
A Molnár családi pince egy viszonylag meredek emelkedőn épült fel, innen a legszebb a kilátás. Molnár Zsolt, az ifjabb nemzedék képviselője, a gazdaság vezetője egyebek mellett egy igazi különlegességgel, egy gyöngyöző borral kínálta a résztvevőket, melynek elkészítésével csak a legutóbbi időkben foglalkozik a család. Végül visszatértünk a fogadóba, ahol Selyemné Demeter Ágnes csodás paprikását kóstoltuk, s megtudtuk, a fogadó Zsóka lányukról kapta a nevét, és három szép gyerekük van.