2012.10.02. 06:50
Szavazókat veszítenek a pártok a regisztrációval
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint a választási regisztrációval arányaiban minden párt ugyanannyi szavazót veszít, mondta el az Ipsos véleménykutatási Igazgatója.
A pillanatnyi állapot mellett a legutóbbi választások óta eltelt időszak tendenciáit is jól mutatják a közvélemény-kutatások, kezdte előadását Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatási igazgatója, aki a Szeglethy Baráti Kör meghívására érkezett a napokban a megyeszékhelyre. A szakember elmondta, a közhangulat kutatása igen érdekes feladat, hiszen a válaszokban benne rejlik az emberek országról és a szűkebb pátriájukról alkotott képe, ám emellett a saját egzisztenciájuk is befolyásolja őket. Fontos szempont ugyanakkor a válaszadásnál a pártszimpátia is, erre jó példa, hogy a magukat Fidesz-szavazóknak valló emberek 86 százaléka szerint jó irányba mennek a dolgok Magyarországon, míg az MSZP-szimpatizánsok 96 százaléka szerint nem. Érdekesség, hogy a vidéki falvakban és városokban nem olyan erős a pártpreferencia, a válaszadásnál az egzisztenciális helyzet legalább annyit nyom a latban.
A gazdasági helyzetértékelést firtató kérdések eredménye alapján országos szinten kevesen (34 százalék) vannak, akik sikerként élték meg az elmúlt egy évet, az emberek kétharmada rosszabb helyzetben érzi magát, s épphogy kijön a havi jövedelméből, mondta el Závecz Tibor.
Tendencia, hogy a ciklus felénél a legmagasabb a pártoktól távolságot tartók száma. Legutóbb, 2008-ban a választópolgárok 44 százaléka nyilatkozott így, míg 2012-ben már 55 százalék fölött is járt a bizonytalanok száma. Szorosan összefügg ezzel, hogy négy évvel ezelőtt 47 százalék, míg most alig 32 százalék mondja azt, hogy biztosan elmegy szavazni 2014-ben. Mindezt nem tartja jónak a szakember, hiszen, mint kiemelte, a demokráciában nem hasznos, ha az emberek elfordulnak a politikától.
Az igen aktuálisnak számító választói regisztráció esetleges hatásairól is tudott adatokkal szolgálni Závecz Tibor. Elmondta, a legfrissebb mérések alapján a választók 54 százaléka, azaz mintegy négymillió ember mutat valamiféle érdeklődést a választások iránt. Ebből azonban csak 41 százalék, vagyis hárommillió ember regisztrálna, 13 százalék, közel egymillió ember azonban nem hajlik a feliratkozásra. Ezek az adatok azonban csupán a jelenlegi állapotot tükrözik, a magyar választópolgárok egy része ugyanis nincs még teljesen tisztában a várható változásokkal. Annyi azonban már megállapítható, tette hozzá a szakember, hogy arányaiban mindegyik párt ugyanannyi embert veszít a regisztráció révén a választásokon, ahol jelen állás szerint nem várható magas részvétel.