2011.08.12. 05:29
Devizahitel: Péntektől kérhető az árfolyamrögzítés
Megyei körkép - Pétektől fogadják a bankok a rögzített árfolyam lehetőségéről tárgyalni kívánó devizahiteles ügyfeleket. Az elképesztő magasságokba szökött frankárfolyam miatt nagy rohamra számíthatnak a pénzintézetek. Az OTP bejelentette, saját megoldási koncepciót dolgozott ki.
Mindenki ideges, az ügyfelek megnyugtató megoldást sürgetnek. "Csináljanak már valamit! Nagyon el vagyok keseredve!" - fordult szerkesztőségünkhöz egy tapolcai olvasónk, Pánikban az adósok című cikkünkre reagálva. "Igen, pánikban vagyunk. És nem csak a lakáshitelesek, hanem a gépkocsi- és egyéb hitelrészleteket törlesztők is." Kovácsné Kocsis Irma levelében részletezi, hogy nyugdíjas, és 1 millió forintot vett fel svájci frankban 2007 nyarán. Először 18 ezer forint volt a törlesztőrészlet, most már 31 ezer forint, attól fél, lassan nem lesz elég rá a nyugdíja.
Olvasónk levelében hangsúlyozza, 2007-ben fél óra leforgása alatt megkapta a kölcsönt az egyik bank tapolcai fiókjában, svájci frankban adták, mert azt mondták, az a legjobb, "én nem emlékszem semmi semmiféle tájékoztatásra, hogy a részlet állandóan növekedhet" - fogalmaz. Az én korosztályom ahhoz volt szokva a nagyon szidott Kádár-korszak alatt, hogy a havi részlet az végig annyi! - magyarázza, majd azon mérgelődik, hogy a média össze-vissza dumál mindent, hogy takarékoskodjak. Miből?! Könyörgöm, ha én 10-15 ezer forintot félre tudnék tenni, nem vettem volna fel kölcsönt. "És arról soha nem beszélnek, hogy ki hozta ide a svájci frankot? Nekünk nagyon jó volt a forint alapú (nem is láttam még svájci frankot). Az egyszerű embereket könnyű bepalizni! A bankok ebből az egészből most mit vállalnak? A sok közgazdász meg politikus ezt miért engedte és miért nem lép érdemben közbe? Mi az, hogy a bankok egyoldalúan emelik a részleteket? Ők miért nem vállalnak át ebből az iszonyatos kockázatból valamit" - kérdezi Kovácsné Kocsis Irma Tapolcáról.
- Éppen csütörtökön hozott nyilvánosságra a hitelkárosultak jogérvényesítéséről szóló átfogó munkaanyagot a Szociális Kerekasztal. A Damm Andrea jogász nevével fémjelzett 52 oldalas tanulmány ahhoz nyújt segítséget, hogy a hitelfelvevők lássák, milyen érvek és indokok alapján érvényesíthetik jogaikat a hitelezőkkel szemben, ha pert indítanak ellenük. Az anyag elkészítése két hónapos szakmai együtt gondolkodás gyümölcse, melyben részt vett Róna Péter, Makkos Albert, Varga István és Kun János közgazdász, Damm Andrea jogász, Barabás Gyula hitelszakértő, Egyed István és Orgován István ügyvéd, valamint Simó Endre, a Szociális Kerekasztal szervezője.
Aki nem a peres utat választja, mától a neki hitelt nyújtó banknál kérheti az árfolyamrögzítést. A csatlakozási feltételek régóta ismertek, de senki nem tudja, mi történik, ha a 36 hónap lejár, és a svájci frank még mindig nagyon drága lesz. A kormány ígéri, hogy a részletek a rögzített időszakhoz képest nem ugranak meg aránytalanul, de az ezzel kapcsolatos kormányrendelet még nem készült el. Sajtóhírekből kiderült, hogy a kormány szerint az aránytalanságot a 15 százaléknál nagyobb drágulás jelentené, azt azonban még most sem lehet tudni, hogy a drágulást mivel fékeznék, sőt még azt sem, hogy mire vonatkozik. Mert lehet az a kamatterhek változása is, és a visszafizetendő részleteké nem kevésbé.
A bankok többsége a kormányhatározat szerint rögzíti az árfolyamokat, de szinte mindgyiknek van saját konst- rukciója is a devizahitelesek megsegítésére. Az OTP bankfiók hálózatánál például Gresa István vezérigazgató-helyettes tájékoztatása szerint a saját konstrukciójukban az államihoz képest negyedévvel később, 2012. március 31-ig lehet beadni az igényeket. Az OTP-nél a rögzített árfolyamok magasabbak lesznek, mint az állami konstrukcióban: náluk a svájci frank árfolyamát 200 forinton, az euróét 265 forinton, a japán jenét 2,20-on rögzítik.
Lesti Mónika, K&H Bank kommunikációs igazgatóságának osztályvezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a bank szakembereinek előzetes számításai szerint, várhatóan az érintett ügyfélkör 5-10 százaléka kezdeményezi az árfolyam rögzítését. Elsősorban azoknak ajánlják, akiknél a fizetési nehézség kizárólag az árfolyam ingadozásából adódik, tehát nem munkanélküliség vagy egyéb keresőképtelenség okozza. Az érintett adósok közül is igazán azoknak javasolják, akik jelenleg a fizetőképességük határán mozognak (harminc nap körüli lejárt tartozásuk van), és a mostaninál erősebb frankárfolyam mellett nagy valószínűséggel további késedelembe esnének.
Továbbá azoknak is, akiknek fontos, hogy a törlesztőrészletük a következő 36 hónapban legalább az árfolyam szempontjából kiszámítható legyen, ezt követően azonban már képesek lesznek elviselni az árfolyammozgásokat. Nem készülnek meghosszabbított nyitva tartással az ügyfelek várható rohamára. A K&H évek óta működtet a fizetési nehézségekkel küszködő ügyfelei számára egy programot, amelyhez csatlakozik, illetve azt egészíti ki az állami segítségnyújtás a törvényi szabályozás keretei között. Saját programjukban több technika - például részletfizetés, a törlesztés felfüggesztése, fizetési haladék, futamidő-növelés - is létezik az ügyfelek terheinek mérsék- lésére, a remélhetőleg átmeneti törlesztési nehézségekkel szembesülők problémáinak a kezelésére.
Kiszivárogtatott információk szerint nem lehetetlen, hogy kormány megduplázza a futamidőt, a jelenlegi maximum harminc évről hatvanra, és a hitelt felvevőnek adóstársa lehet a majdani örököse. Ez most sem elképzelhetetlen helyzet: a jelzáloggal terhelt ingatlanok örökösei kötelesek jótállni az örökhagyó helyett.
Ne az érzelmek döntsenek!
Zalaegerszeg - Hatalmas az érdeklődés a PSZÁF árfolyamrögzítő kalkulátora iránt, csak az elmúlt egy hétben több mint húszezren számoltak utána, hogyan alakulna törlesztőrészletük, ha igénybe vennék a könnyítést.
- Azoknak mindenképpen érdemes elgondolkodni az árfolyamrögzítés lehetőségén, akiknél fennáll a veszély, hogy késedelembe esnek, ám látnak esélyt arra, hogy anyagi helyzetük két-három éven belül kedvezőbbre fordul. Például találnak állást, vagy felgyógyulva egy betegségből vissza tudnak térni munkahelyükre. Addigra remélhetőleg a válságnak is vége - fogalmaz Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője.
Azok, akiknek kilencven napon túli tartozásuk van, csak abban az esetben élhetnek az árfolyamrögzítés lehetőségével, ha képesek az elmaradást kilencven nap alá csökkenteni. A többiek számára az ősszel induló állami programok, így a nemzeti eszközkezelő, a bérlakásprogram és a kisebb lakásba költözés jelentheti a megoldást.
Jelenleg egyébként 140 ezer család van három hónapon túli késedelemben, s ez a szám a frank őrületes száguldása miatt valószínűleg tovább nő, bár az árfolyam rögzítése átmenetileg visszafoghatja az emelkedést.
- Annak, aki úgy dönt, él a fix árfolyamon törlesztés lehetőségével, írásban kell ezt jeleznie bankjánál, amely egy gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződést köt az adóssal. Az adósnak ezután szüksége lesz egy közjegyző előtt tett tartozáselismerő nyilatkozatra is. Ezért fizetni kell, a bank azonban semmilyen költséget nem érvényesíthet az eljárás során. Ha mindez megvan, a soron következő második törlesztés már rögzített árfolyamon történik.
Szerintem
Kifejezetten régimódi vagyok, ami a hitelfelvételi szokásaimat illeti. Csak annyi pénzt kérek kölcsön, amennyit tulajdonképpen már majdnem ki is tudnék fizetni. Inkább hosszabban takarékoskodom előre, ha nagyobb beruházás van a láthatáron. Bármennyire is prüszkölünk, az nyilvánvaló, hogy a bankok nem jótékonysági intézmények, és a lehető legnagyobb haszonnal akarják forgatni a náluk elhelyezett pénzeket. Hogy nálunk magasabbak a kamatok, mint egy nemzetközi bank külföldi fiókjában, az azért van, mert mi szegényebbek vagyunk, jobban rászorulunk a hitelre, ezért hajlandók vagyunk többet is adni érte. Nem nagyon szólnak már róla, de ha megnézzük, hogy az járt-e jobban, aki két évvel ezelőtt forint alapú hitelt vett fel vagy svájci frank alapút, nem biztos, hogy az utóbbi bizonyul vesztesnek. Igaz, hogy nagyon megszaladtak az árfolyamok, de nemcsak emiatt emelkedtek a törlesztőrészletek. A svájciaknak is rossz, hogy ennyire drága a pénzük, alig tudják
eladni a termékeiket, náluk is kevesebb a munka, mert gazdasági vagy politikai pánikrohamok esetén mindenhonnan hozzájuk menekítik a pénzeket.
Varga Ibolya
[email protected]