2009.05.29. 07:27
Szakképzettek elônyben - Bármelyik bajba jutott munkáltató beiskolázhatja a munkavállalóját
A munkaügyi hivatal ugyan nem egy képzôszervezet, de az 1991. évi IV., vagyis a foglalkoztatási törvény alapján az álláskeresôk és a munkaviszonyban állók képzését is finanszírozza, amennyiben az a további foglalkoztatást elôsegíti.
Világszerte, így hazánkban is növekszik a szakképzett munkaerô iránti kereslet, így egyre fokozódik a munkaerôpiaci képzések jelentôsége is. A szakmai ismeretek bôvülésének köszönhetôen a hatékonyabb munkavégzésre nyílik lehetôség.
Egyes szakmákban elengedhetetlen a legújabb technológia ismerése, használni tudása. Az oktatások segítik a munkanélküliek elhelyezkedését, a munkahelyi képzések pedig nagy szerepet játszanak a munkahelymegôrzésben.
A munkaviszonyban állók számára indított képzések a tudás bôvítésével segítik a dolgozókat munkahelyük megôrzésében. A munkaügyi központ elsôdleges célja ezen képzések támogatásával, hogy segítse a munkahelyek megtartását, ezért bármely bajba jutott munkáltató beiskolázhatja munkavállalóját.
Természetesen a jelentkezés feltétele, hogy a munkaadó bejegyzett cég legyen, rendelkezzen alapító okirattal, ne legyen adó- és vámtartozása, valamint ne szabjon ki rá büntetést sem a Munkavédelmi Fôfelügyelôség, sem az Egyenlô Bánásmód Hivatal.
A munkavállalónak legalább egy éve már alkalmazásban kell állnia, és határozatlan idejû munkaszerzôdéssel kell rendelkeznie. Emellett a jelentkezés alapvetô feltétele, hogy a munkáltató írásban vállalja a képzett alkalmazott továbbfoglalkoztatását.
A munkáltató támogatásra is igényt tarthat, kérelmét a képzés elôtt kell benyújtania a megfelelô kirendeltséghez. A központ azonban csak akkreditált képzéseket finanszíroz.
A munkaügyi hivatal ugyan nem egy képzôszervezet, de az 1991. évi IV., vagyis a foglalkoztatási törvény alapján az álláskeresôk és a munkaviszonyban állók képzését is finanszírozza, amennyiben az a további foglalkoztatást elôsegíti.
A központ által biztosított támogatást a résztvevôknek nem kell visszatéríteniük. A képzések nincsenek központilag meghirdetve, a cégek igényei szerint indulnak. Vannak kiemelt, visszatérô tanfolyami elvárások is.
Például sokan jelentkeznek a szociális szférából, illetve önkormányzati fenntartású oktatási, nevelési intézményekbôl, de jelentôs számban belföldi és külföldi tulajdonú cégek, kft.-k, bt.-k is jelzik a részvételi szándékukat.
Általában 70-80 százalékban a munkáltató keresi meg a munkaügyi központot, de sok esetben a munkavállaló jelentkezik a képzésre. A munkaügyi központ az eddigi eredmények alapján hatékonynak ítéli meg a programot.
Egyrészt biztosítva van a továbbfoglalkoztatás, és a munkáltató alaposan átgondolva veszi igénybe a tanfolyamok adta lehetôségeket, meggondolja kit küld el képzésre.
Munkavállalói részrôl is jó a visszajelzés, hiszen a munkáltató bizalmat mutat a képzésre íratott személy felé, egyértelmûvé válik, hogy hosszú távon szeretné alkalmazni az illetôt. Zala megyében jelenleg egy, Vas megyében három (szakács, gyógypedagógiai asszisztens, fakitermelô) képzés zajlik.
Az oktatások idôtartama változó. Egy év, de akár egy hónap alatt is elvégezhetô egy tanfolyam. Az oktatások általában heti egy vagy két alkalmat vesznek igénybe. Ha a munkavállaló csatlakozik a munkanélküliek képzési csoportjához, akkor akár heti három oktatáson is részt vehet.
Ez általában a kereskedelmi és vendéglátói képzésekre jellemzô. Lehetôség van intenzív tanfolyamokra is. Ezeket fôleg a fakitermelô és könnyûgép-kezelôi képzésekben részt vevô 10-15 fôs csoportok veszik igénybe, mivel ott aránylag kevés óraszámú képzésrôl van szó.
Ebben az esetben mindennap tarthatnak oktatást, így akár két hét alatt elvégezhetô a tanfolyam. Jelenleg a mentôknél régiósan 29 fô képzése zajlik a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ támogatásával, de ezenfelül még két csoportnak indíthatott tanfolyamot a Nyugat-dunántúli Regionális Mentôszervezet egy uniós pályázatnak köszönhetôen.
A munkaügyi központ támogatásával indított kétéves képzésre heti egy alkalommal Vas, Zala és Gyôr-Moson- Sopron megyébôl érkeznek fôállású mentôápolók és gépkocsivezetôk.
A tanfolyam még 2007 októberében kezdôdött, így az idén októberben a sikeres vizsgákat követôen OKJ-s szakképesítést szereznek a hallgatók. A tanfolyamok lebonyolításában a szombathelyi Szent-Györgyi Albert Középiskola is segédkezik: helyet és jól képzett szakoktatókat is biztosít a képzéshez.
Az elméleti oktatásnak többnyire az iskola ad otthont, a gyakorlati órákat inkább a jól felszerelt, helyi mentôállomáson tartják a képzôk. A résztvevôk elsajátítják az ellátáshoz nélkülözhetetlen mentési eljárásokat, megtanulják egyebek közt az eszközök használatát, és megismerkednek a fontos gyógyszerekkel is.
Szituációs feladatokkal gyakorlatban is kipróbálhatják az elméleti oktatáson szerzett tudásukat, amit késôbb majd a munkájuk során is kamatoztatnak. A képzésen ezúttal nemcsak az ápolók vehetnek részt, hanem a mentôgépkocsi-vezetôk is.
Ez nagy jelentôséggel bír, hiszen ôk is részt vesznek a mentésekben, segítik a mentôápolók és a mentôorvosok munkáját, ezért az ô szakképzésük is nélkülözhetetlen feladat.
– Rengeteg új dolgot tanulunk a képzésen, amit nagyon fontosnak tartok, hiszen nekünk, gépkocsivezetôknek is fontos döntéseket kell hoznunk, és el kell látnunk a betegeket – mondta el az egyik sofôr, Báger Zoltán.
Nacsa Zoltán szintén gépkocsivezetôként dolgozik, ô már korábban is szeretett volna részt venni egy ilyen képzésen. Mint mondta, ôk is felelôsségteljes munkát végeznek, ezért szükségük van az ápolókéhoz hasonló tudásra, kezelniük kell a gépeket, felismerni a tüneteket.
Pálla Miklós mentôápoló a Zala megyei Lentibôl jár Szombathelyre képzésre. – Tetszik a tanfolyam, elégedett vagyok az oktatással. Nagyon jó érzéssel tölt el, ha segíthetek a bajba jutott embereken, de ezt csak kellô szaktudással tehetem meg.
A tanfolyamon az elméletet tanuljuk, a gyakorlatot pedig átéljük a munkánk során – mesélte az ápoló. Köcse Tamás Vas megyei vezetô mentôtiszt országos szinten is kiemelkedônek tartja a régióban a szakképesített mentôdolgozók arányát.
A résztvevôk teljesítményét jónak tartják. Reméli, a vizsgán is jól szerepelnek. A résztvevôk munkájához elengedhetetlen a képzés, amit változatos munkájuk során többszörösen kamatoztatnak.
Ôk nap mint nap döntéshelyzetbe kerülnek, segíteniük kell egymás munkáját, emberek egészségéért, életéért felelnek. Az önálló döntéshozatalhoz szükség van a szaktudásukra, amit a tanfolyamon tapasztalt szakemberektôl sajátíthatnak el.
Többen, akik mentôápolóként kezdték pályájukat, ma már mentôtisztek, orvosok, akik példaértékû szemléletet vittek magukkal. A mentôk munkájában gyakran kemény helyzeteket kell megoldani, a tanulás mellett az élet teszi az itt dolgozókat igazán jó szakemberekké.