Otthon

2014.06.02. 15:40

Ültetésről és palántázásról

Unferdorfer József kislődi dísznövénykertész egyszerű, de bevált fogásokat ajánl, hogy széppé tegyük nyárra a kertet, erkélyt.

Tóth B. Zsuzsa

A trágyázással kapcsolatban azt ajánlja a szakember, hogy a szerves trágyát ilyenkor már ne juttassuk a talajba. Tavasszal csak földérett halmazállapotú trágyát ajánl, legalább tíz kilogrammot négyzetméterenként, de 25 kilónál többet nem. Legalább kétévente végezzünk talajfertőtlenítést, leghatásosabb azt tavasszal megtenni.

Unferdorfer József dísznövénykertész szerint fontos a megfelelő ültetés és öntözés, hogy szépek és jól termőek legyenek a növények (Fotó: Tóth B. Zsuzsanna)

- Amennyiben lehetséges, a tervezett ültetések előtt egy-két héttel végezzük a talajművelést, palántázás előtt pedig egy-két nappal jól locsoljuk be a talajt. Sose ültessünk, vessünk poros talajba, memart az elszívja a nedvességet a növénytől, és az lekókad. A mag pedig vagy túl mélyre, vagy a felszínre kerül. Palántázáskor vegyük figyelembe, hogy a növény a levélen keresztül párologtat, a hiányzó nedvességet a tápanyaggal együtt a gyökéren keresztül szívja fel. Ha ez nincs egyensúlyban, a föld feletti rész elszárad. A csupasz gyökerű palánta nagyon megsínyli az ültetést, a tápkockás már kevésbé. Tehát töretlen fejlődést csakis pohárban vagy cserépben nevelt palántáktól várhatunk. Mindent el kell követnünk, hogy a földlabda ültetéskor és azután is egyben maradjon, nagyon fontos, hogy ne maradjon alatta és felette levegő. Általában olyan mélyre kerüljön, mint a palántanevelőben volt, kivétel ez alól a paradicsom. Az kifejezetten bírja a mélyebb ültetést, mert a föld alá kerülő szárrészeken is gyökeret fejleszt. Ahhoz, hogy a földlabda egyben maradjon, kiültetés előtt néhány órával be kell öntözni. Ültetés után pedig akkor is adjunk neki vizet, ha látszólag nedves a talaj. Ez a levegő kiszorítása miatt fontos. Balkonládába már ültetéskor kissé ferdén, ne középre helyezzük el a növényt, mert ha támaszkodik a láda szélére, a nagyobb szél nehezebben tesz kárt benne - magyarázza a kertész. Ahhoz, hogy minél több termés legyen, a sűrű ültetés helyett a megfelelő tőszámra kell törekednünk. Paprikából négyzetméterenként nyolc-tizenkettő ültetése ajánlott, fajtától függően. Paradicsomból hat-nyolc, uborkából felfuttatva három-öt tő, sík termeléssel hat-tíz. Utóbbinak sok hátránya van. Miután a növény elkezd teremni, használjunk műtrágyát két-három hetente fél dekagrammot oldjunk fel egy liter vízben.

 

Négy-öt naponta, de alaposan

A növényeket nem locsolni, hanem öntözni kell. A sűrűn, kis mennyiségben adott víz akár kétharmad része is visszapárolog a levegőbe, ráadásul a növényt így arra késztetjük, hogy a földfelszínt hálózza be gyökereivel, hiszen ott van a nedvesség. Ezért a legkisebb szárazság is megkínozza és kapáláskor elvágjuk a gyökereit. Tehát érdemes inkább négy-öt naponta, de alaposan öntözni. Egy négyzetméterre számíthatunk tíz liter vizet, de ha már nagy a növény, akkor ennek a kétszeresét is.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!