Hétvége

2012.02.18. 08:14

Empátiára is szükség van

Jó évük van, alig akarták elhinni, hogy itt, a pápakovácsi rendelőben nyerték el mindkét címet: Soós doktor lett a hónap orvosa, ő meg a hónap ápolójaként kapta olvasóinktól a legtöbb szavazatot. Két hete múlt csak, hogy Az év praxisa a Kárpát-medencében című pályázaton második helyezést értek el.

Varga Domokos Péter

Kardos Ferencné osztotta meg örömét velünk, miután az Emberséggel az egészségért programunk egyik nyerteseként felkerestük. Az Országos Alapellátási Intézet (OALI) által kiírt és a Duna Tv-vel közösen lebonyolított Az év praxisa pályázaton az elismerést Szócska Miklós államtitkártól és Balogh Sándortól, az OALI főigazgatójától vehették át.

Mindenekelőtt tisztázzuk a munkakör megnevezését: noha a köztudatban a doktor úr asszisztenseként ismerik, beosztása körzeti ápolónő. Emellett ellátja a foglalkozás-egészségügyi szakasszisztensi feladatkört is.

A szüleivel Kup községben élő Erzsike Pápán, a Petőfi gimnáziumban szerzett általános ápoló és asszisztens képesítést. Mivel azonnal nem tudott végzettségének megfelelő munkakörben elhelyezkedni, bölcsődei gondozónőként kezdett el dolgozni. De mikor a környékben megüresedett egy hely a háziorvos mellett, azonnal megpályázta és el is nyerte. Korábban másik orvosok mellett dolgozott, de a második gyermekével gyesen töltött időszakról 1994-ben már Soós doktor mellé jött vissza. Azóta, 18 éve vele dolgozik együtt.

A körzeti ápolói feladathoz a középiskola csak az alapot jelentette, a munkakör mellé felsőfokú szakképzettségre is szükség volt, ezt a végzettséget Erzsike munka mellett szerezte meg.

A rendelőjükbe járó minden beteget személy szerint ismer, mindegyikükhöz van egy-két jó szava. Aki orvoshoz jön, izgul, a megnyugtatás mindenkire ráfér. A betegeket a doktor úr gyógyítja, ő ebben a munkában segítséget nyújt. Ha a betegnek valamilyen vizsgálati értéke rossz lesz, de emellé kerül néhány kedves szó is, egészen másként fogadja a hírt.

Legnehezebben azokat a helyzeteket viseli el, mikor daganatos beteghez kell mennie. Ha a doktor úr megbízza, előfordul, hogy egyedül ad be injekciókat. Tudja, hogy ilyenkor nemcsak ápolást, de lelki támaszt is kell nyújtania, de ezeket a helyzeteket soha nem fogja tudni megszokni.

Boldog családi életet él, 26 éves fia az édesapja mellett dolgozik a vállalkozásban, 21 éves lánya most szerez majd a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán BA fokozatú diplomát. Erzsike el sem tudja képzelni, hogy valaha az életben más munkakört lásson el, de az fel sem merült, hogy a gyermekei az egészségügyben dolgozzanak. Más az érdeklődésük, más irányba teljesednek ki, és ezt Erzsike tiszteletben tartja.

Napi munkája sohasem unalmas, az 1600 emberrel való törődés - akiket személy szerint is ismer - változatos feladatok elé állítja. Ha valakinél magas vérnyomást vagy vércukrot mér, az életmódjára vonatkozó tanácsokkal is ellátja. Úgy látja, megfogadják az emberek a szavait, a hosszú esztendők alatt bizalmi kapcsolata alakult ki a lakossággal, egészségügyi, életviteli kérdésekben többször kérik ki a tanácsát.

Nagyon fontosnak tartja ő is, hogy elmondhassa, hálás betegeiknek a sok szavazatért. Egyfajta visszaigazolásként éli meg, ezek szerint az emberek is úgy gondolják, mint ő, hogy az ápolónak nem elég gondozni a beteget, a szakmai tudás mellett nagyfokú empátiára is szükség van.

 

Az önkormányzat mindent megtesz a rendelőért, ami erejéből telik, 2008-ban hétmillió forintból (hatmillió pályázati pénz, egymillió saját erő) újították fel. Költségvetésükből 600 ezer forintot fordítanak minden évben a rendelő működtetésére - mondta el Burghardt Ferenc polgármester.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!