Zirc

2012.06.19. 04:04

A gyümölcsöző önállóság

Eplény - A község az 1992-es önállóvá válás óta jól gazdálkodik, akkor kilencmillió forint volt az első költségvetésük, saját bevétellel nem rendelkeztek. Ebben az éven 82,5 millió a fő szám, 23 milliót ad az állam, 21 millió jut fejlesztésre.

Varga Domokos Péter

A település gazdálkodásáról Fiskál János polgármester számolt be lapunknak. Elmondta, minden évben pályáznak, költségvetési főösszegük mindig attól függ, mennyit tudnak hozzátenni pályázati forrásból. Ez az összeg 50 és 200 millió között változik.

Hazárdírozásba soha nem mennek bele, annyit költenek, amennyire biztosan megvan a fedezet. Alapvető szempont, hogy a meglévő intézményrendszert jó szinten lehessen üzemeltetni.

Óvodát önállóan tartanak fenn, a 16 gyermeket két óvónő és egy dadus látja el.
 
A kultúrház felújítása, Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) kialakítása tavaly fejeződött be, május 2- ától működik. Erre 45 millió forintot tudtak fordítani, amelynek 80 százaléka a Vidékfejlesztési Minisztériumtól elnyert támogatás. Két főállású alkalmazott dolgozik az intézményben, könyvtáros és programszervező. Itt bonyolítják a nagyrendezvényeket, a tudományos és ismeretterjesztő előadásokat, helyet adnak a civil szervezeteknek, alapítványoknak, állandó internetezési lehetőséget biztosítanak.

A községben van orvosi rendelő, Olaszfaluval közös háziorvosi praxist üzemeltet dr. Kovács Hajnalka. A kártyaszáma már eléri a 2000-et, folyamatosan emelkedik. A rendelő fenntartása, rezsije a falura hárul, az eszközöket, műszereket a doktornő szerzi be. Az épület jó állapotban van, az akadálymentesítését még meg kell oldani.

Az önkormányzat közterület-fenntartásra három személyt alkalmaz, emellett van egy takarítójuk, aki az intézményeiket tartja tisztán. Közmunkásokat a foglalkoztatás ütemezése, rövid időtartama miatt alig tudnak igénybe venni.

Az önállóság elnyerése óta sokat fejlődött a település, intézményei mellett az úthálózatát, csatornarendszerét, ivóvízhálózatát is felújították. A kistérségben Eplény volt az első település, ahol minden közmű rendelkezésre állt.

Kétszer alakítottak ki lakótelkeket, a Búzavirág utcai 45 házhely már beépült, modern, látványos épületekkel gazdagodott a falu. Másodszor 2006-ban indult kisajátítási eljárás, döntő részben megegyezéssel vásárolta meg a tulajdonosoktól az önkormányzat a területeket, a Kiserdő utcában ötven, 8001150 négyzetméter közötti házhelyet hoztak létre. Ötvenmillió forint ráfordítással valamennyit közművesítették, tizenkettőt már el is adtak, egy helyen elkezdték az építkezést.


 


Az önkormányzat idei bevételi tervének teljesülése attól is függ, mennyi házhelyet sikerül még értékesíteni. Ezt határozza meg azt is, el tudják-e kezdeni idén a ravatalozó és a kerítés felújítását. Jogerős építési engedélyük már van, ha írnak ki pályázatot, abból biztosítják a forrást, az önrész a költségvetésben rendelkezésre áll. Ha nem lesz pályázat, a húszmilliós beruházást önerőből csak akkor tudják megoldani, ha a telekértékesítés erre fedezetet jelent. Eddig a telkeket hirdetés nélkül adták el, idén a válság miatt ez a folyamat várhatóan elhúzódik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!