Veszprém

2015.10.28. 16:27

Rövidesen jön az e-recept és az e-beutaló

Egységes informatikai rendszer köti össze az egészségügy szereplőit a jelenlegi tervek szerint 2017-től, az új szisztémát veszprémi szakemberek vezetésével dolgozták ki.

Marton Attila

Az egészségügyi szolgáltatók – háziorvos, szakrendelő, kórház, gyógyszertár – jellemzően önálló egységként működnek, a fejlesztés után az informatikai rendszer képes lesz a betegadatokat és dokumentációkat az intézmények között továbbítani, így az orvos láthatja, mi történt a beteggel más intézményben, megnézheti a laboreredményeket, az ambulánslapot, a zárójelentést vagy a röntgenfelvételt is, mondta Sas Tibor, a Csolnoky Ferenc Kórház informatikai osztályának irányítója, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ projektjének szakmai vezetője. A fejlesztés másik hozadéka lesz, hogy az orvosok közvetlenül tudnak a diagnosztikai rendelésekre – labor-, CT-, MR-, röntgenvizsgálat – időpontot foglalni. Újdonság lesz az is, hogy az elektronikus recepttel a beteg személyazonosságának igazolása után az összes eddig ki nem váltott, de még érvényes gyógyszerét kiválthatja az ország bármely patikájában. Az informatikai rendszer a betegre jellemző, ritkán változó, legfontosabb adatokat is tartalmazza, így egy sürgősségi beavatkozás esetén a szakemberek azonnal megtudhatják a páciens vércsoportját, vagy azt, mire allergiás, magyarázza Sas Tibor.

Sas Tibor, a projekt szakmai vezetője Fotó: Marton Attila

Az állampolgárok ügyfélkapus belépéssel és a TAJ-azonosító beírásával érhetik el saját egészségügyi nyilvántartásukat egy weboldalon keresztül, ahol megnézhetik a kezelésről készült adatokat, dokumentumokat, vizsgálati eredményeket és az OEP által már finanszírozott ellátás költségeit is. Az egészségügyi dolgozók az általuk használt medikai rendszerből juthatnak információkhoz a betegről. Mivel személyes adatokról van szó, mindenkinek lehetősége lesz, hogy beállítsa a rendszerben, mely adataihoz ki férhet hozzá. Az adatbiztonságot rendkívül szigorú szabályok szavatolják, az Európai Unió ugyanis ötös fokú biztonsági szintet írt elő a projektnek, amely példa nélküli a hazai adatvédelem történetében. Csak összehasonlításképpen: a bankok jelenleg hármas szinten védik az ügyfelek adatait.

Az információk elősegíthetik a távkonzílium fejlődését is, hiszen az ország legkülönbözőbb pontjain dolgozó orvosok csoportmunkáját is támogatja az új szisztéma, amelynek tesztelése 2016-tól indul az önként csatlakozó egészségügyi szolgáltatók részvételével. Az elektronikus egészségügyi rendszer 2017 tavaszától vezetik be valamennyi intézményben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!