2017.09.06. 12:24
Iskolateremtő orvosprofesszort ünnepeltek Lovászpatonán
A második világháború utáni magyar urológia és nefrológia iskolateremtő személyiségeként tartják számon a lovászpatonai származású Babics Antalt. A Kossuth-díjas orvosprofesszor, sebész, egészségpolitikus tiszteletére emléktáblát avattak a Kossuth utcai szülőházának falán.
Babics Antal emléktáblájának felavatása. Balra Romics Imre
Fotó: Némethné Tibold Szilvia
A Lovászpatonai Baráti Kör Közhasznú Egyesület májusban döntött úgy, hogy Babics Antal halálának 25. évfordulóján vésett márványlapot helyeztetnek el a neves orvos szülőházán. - Szülőfaluja tiszteleg egy tudós-kutatónak, Kossuth-díjas orvosprofesszornak, Lovászpatona fiának, Babics Antalnak az emléke előtt - kezdte avatóbeszédét Bartha Lászlóné Borsó Katalin közgazdász, helytörténész, a baráti kör elnöke. Ezt követően méltatta a Babics testvérek, köztük Babics Endre óvoda- és iskolaalapító kanonok-plébános életútját is. Az adatokat a család megkopott imádságoskönyvének eredeti bejegyzéseiből idézte. Történelmi forrásokra támaszkodva elismeréssel szólt a nagy elődökről, akik 1893-ban Kossuth-táblát helyeztek el a Babics-pékség falán. Dicsérettel említette az alapokat adó lovászpatonai iskolát, amely Horváth János kántortanító elkötelezett oktató-nevelő munkájának eredményeképpen Babics Antal mellett Bánki Donát és Zsidai József személyében összesen három egyetemi professzort adott a nemzetközi tudomány világának.
Az 1902 augusztusában született és hosszú, tartalmas pályafutás után 1992 januárjában Budapesten elhunyt Babics Antal gazdag életútját Fehér Mária címzetes főjegyző ismertette. Ezután Romics Imre egyetemi tanár, a Babics Antal Alapítvány kuratóriumának elnöke közvetlen hangulatú emlékbeszédet mondott. A Lovászpatonai Baráti Kör az emléktábla leleplezésére Romics Imrét és Magassy Dániel címzetes egyetemi docenst kérte fel, akik örömmel tettek eleget a feladatnak. Az ünnepség a jelenlévők koszorúinak elhelyezésével folytatódott, majd a Babics család képviselői kifejezték köszönetüket a baráti körnek, Pintér Imre lovászpatonai polgármester pedig az önkormányzat nevében jelképesen átvette megőrzésre a márvány emléktáblát.
Az emelkedett hangulatú rendezvény a helyi férfi dalárda és a baráti kör tagjaiból erre az alkalomra összeállt kórus által előadott, „Ez a föld a hazám, itt élt az apám..." kezdetű dallal zárult. Kísérőprogramként a lovászpatonai kastélyban vetítéssel színesített prezentációt tartott Babics Antalról Romics Imre. Az előadóterem zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel, akik megismerhették az elismert orvost mint tudóst, mint elveihez hű politikust, továbbá mint tiszteletet érdemlő, esendő embert egyaránt.
Babics Antal a második világháború utáni magyar urológia és nefrológia iskolateremtő alakja volt, kutatásai a legkülönfélébb vesebetegségek kórélettanára és sebészeti-belgyógyászati kezelésére irányultak. Szinte egész szakmai pályája a budapesti orvostudományi egyetem urológiai klinikájához kötődött, 1945-től 1974-ig az intézmény vezetőjeként irányította a gyógyító- és oktatómunkát. 1950-től évtizedeken keresztül tevékenyen részt vett az egészségügyi dolgozók szakszervezeti képviseletében.