2017.08.06. 09:30
Megelevenedtek az ősök a sümegi Jakab-napokon
A Jakab-napok, az érett bor és a vadászat ünnepe harmadik napjának csúcspontja a látványos történelmi felvonulás volt.
A középkorban a Balaton-felvidékről, a Káli-medencéből szállították Jakab napra a bort a királynak és Királyi Tanács tagjainak, a sümegi püspöki Palotapince is helyet adott ennek a bornak. A Jakab napi borünnep a Balaton-felvidék és Pannónia szellemét méltatta, az 1000 éves Sümeg és az azt megelőző történelmi korok megidézésével. A felvonulás három témakörben ünnepelte a Jakab napot. A vadász hagyomány és kultúra bemutatásával, a borkultúra ápolói, a borrendek felvonulása és bemutatkozásával, a Sümeg és vidéke történelmi korait és az ezeréves Sümeg történelmét bemutató jelmezes felvonulással.
A Jakab-napok harmadik napjának látványos eseménye volt a történelmi felvonulás a városközpontban
A felvonulást Sümeg város zászlaja nyitotta, a lobogót a Radetzky Huszár Hagyományőrző Egyesület huszára vitte. A 83 éves múltra visszatekintő Sümeg Város Fúvószenekara hangulatos indulókkal színesítette a felvonulást. A vadászati kultúrát a felvonuláson a Magyar Vizsla Klub Egyesület elnökségének tagja, Máramarosi Anna aranykoszorús tenyésztő és barátai mutatták be kutyáikkal. A felvonulás délelőttjén az agárkutya futtatást az Agarász Egyesület szervezte és mutatta be sok érdeklődő előtt. A felvonuláson Keresztes János, a Magyar Agarász Egyesület Országos elnöke és barátai mutatták be a kutyáikat, a sólyommal történő vadászatot, mint ősi magyar vadászati módot, hungaricumot ismerjük. A solymászatot Győrffy Villám András és családja műveli, ők ugyancsak bemutatkoztak az ünnepen. Az érett borok ünnepén a borrendek is felvonultak. A város ezeréves történelmét idézve a római kort a Legio Brigetio komáromi-szőci hagyományőrző egyesület mutatta be emlékezve a vidék pannon ősiségére. Attila birodalmának idejét, a hun kultúrát a Csókakői hunok két napon át hirdették. A germánok több, mint száz évig tartózkodtak Pannóniában, de megtartani nem tudták. A kort a Norde Gard Hagyományőrző Egyesület ápolja és mutatta be, nem csak megjelenésében, hanem harcukban is. A honfoglalás korát a Bakonykoppányi Hagyományőrző Egyesület idézte fel, ápolva a honfoglalás kultuszát. A reneszánsz korba repítette a rengeteg érdeklődőt a Bandiera Zászlóforgató és dobáló együttes, amelynek tagjai Agárdról érkeztek és a felvonulás után látványos bemutatóval kápráztatták el a közönséget. Mátyás és a Vetési püspök korát képviselte a királyt lóháton megszemélyesítő Sasvári Sándor színművész, oldalán nápolyi aragóniai Beatrix-szel. A királyt lovas testőrség kísérte, a királynét udvarhölgyei. A végvári kort Gyula vezér és végvári vitézei, a Csobánc Váráért Hagyományőrzők elevenítették fel, harcászatukból is ízelítőt adva. A három részre szakadt Magyar Királyság időszakából hintón érkezett Sümegre Bosnyák István püspök, aki kiváltságlevélben biztosított szabadságot a sümegieknek, katonáskodás fejében. A török kornak a háborúskodás ellenére maradt egy kedves emléke, melyet a sümegi hastáncos leányok mutattak be. Rákóczi emlékét, a magyar szabadságküzdelem szimbólumát a "Rákóczi szövetség" mozgalom műveli ma is. Emlékét a város és amint az a felvonuláson kiderült, a Bakonykoppányi Hagyományőrző egyesület ugyancsak ápolja.
Az egyes korok legnevesebb személyiségei is megelevenedtek, Mátyás király bőrébe Sasvári Sándor színművész bújt
Fotó: Tóth B. Zsuzsa
A barokk korból Padányi Bíró Márton és Franz Anton Maulbertsch személye ugyancsak megelevenedett a felvonuláson. A kor felszabadult szellemiségét a sümegi Aktív nagyik klubja tagjai ápolják. A reformkorra, a szabadságharc idejére, Kossuth Lajosra és a sümegi honvédekre, a zalai 56-os zászlóaljra ugyancsak emlékeztek a résztvevők. Hintón gurult be Deák Ferenc "a haza bölcse", és a nyírlaki gróf Tarányi József, Zala vármegyei alispán, az ő sógora köszöntötte a vendégeket. A polgárosodás korába lépve emlékeztek az Eitner családra, Darnayra, a kor nagypolgáraira, de Ramassetter Vincéről és Kompanik Zsófiáról sem feledkeztek meg. Somlóvásárhely, Sümeg és Badacsonytomaj Önkormányzatai megállapodást írtak alá 2016-ban a Jakab napon, hogy vidékeik közös kultúráját összefogva együtt jelenítik meg mint turisztikai értéket, Ramassetter és Kisfaludy szellemében. Őket is köszöntötték, amint az általuk alapított intézmény óvodásait szintén.