2017.03.03. 13:47
Ha tudunk adjunk - Ma is aktívak és őrzik a hagyományokat
Veszprém – Mindketten nyugállományban vannak, de korukat meghazudtoló módon aktívak. Az egyikük még praktizál, és egy adományozás miatt invitált engem és tábornok barátját – aki már az ötödik könyvét írja – a Megyeházára.
A 2014-ben Pro Meritis emlékéremmel kitüntetett Dr. Tóth Béla ügyvédet szoros kapcsolat fűzi a Veszprémben szolgálatot teljesítő katonai egységekhez. Évtizedekkel ezelőtt, ha szükség volt rá, ő látta el a védelmet a Győri Katonai Bíróságon, vagy a Budapesti Katonai Törvényszéken. Az egyetlen katonai védő volt a megye 45 ügyvédje közül. 1979-ben történt egy MI-8-as helikopter baleset, amikor az erdős területen lezuhanó gép, jelentős károkat okozott a fákban, de a pilótának sikerült emberéleteket mentenie. Akkor is Dr. Tóth Béla volt a védőügyvéd, és az ügy apropóján ismerkedett meg az akkor ezredparancsnok-helyettesként tevékenykedő Kositzky Attilával, aki félórán belül a baleset helyszínére ért. Innen tehát az ismeretsége a megye két ismert közéleti szereplőjének, és a kapcsolatuk a mai napig fennmaradt.
Dr. Tóth Béla ügyvéd és Kositzky Attila ny. altábornagy a könyvtárban az adományozott könyvek előtt Fotó : Molnár Sándor
Mostani találkozásukat a hagyományőrzéshez köthetjük. Az ügyvéd úr egy, a közelmúltban elhunyt, neve elhallgatását kérő tábornok barátjától - az özvegyén keresztül - öt darab a repülés történetével foglalkozó gyűjtőalbumot kapott ajándékba. Dr. Tóth Béla azt szeretné, hogy ez a gyűjtemény a „ Világ repülőgépei” a mai fiatalok számára is elérhető legyen, ezért tovább ajándékozta a Megyei Önkormányzatnak és a Megyeháza könyvtárában került elhelyezésre.
– Ha tudunk, mindenkinek adjunk, mert előbb-utóbb mi is visszakapjuk – ismertet meg életfilozófiájával a ma is aktívan dolgozó 79 éves ügyvéd.
Nagyon jól eltalált anyag, aki a repüléssel foglalkozik és elsősorban nem mély, szakmai ismereteket akar, hanem rátekintést, annak rendkívül jó, a fiataloknak pedig ajánlom – mondta el a felajánlott gyűjteményről Kositzky Attila nyugalmazott altábornagy.
A magyar katonai repülés egyik legendás alakja, aki pályafutása alatt, nyugdíjazásáig 43 éven keresztül szelte az eget, 18 éve vonult nyugállományba. A Légierő egykori vezérkari főnökének Magyarországon 2000-ben jelent meg az első könyve Önpörgés címmel. A kötetet tavaly kiadták Franciaországban is és felkapott lett, szépen fogy.
– Az ötödik könyvemet írom, amelyet 2018-ban akarok kiadni, amikor nyolcvan éves lesz a Magyar Légierő. Ez a kötet rendhagyó lesz, mert eddig a vadászpilótákról írtam, most a sorkatonákról, akik közöttünk voltak, és a háttérből biztosították repülésünket, életünket. Borzasztóan érdekel, hogy ezek a fiúk, akik velünk voltak évtizedeken keresztül – egyévig, kétévig, vagy csak hat hónapig- ők, hogy láttak bennünket. Hogy értékelték azt, ami ott történt, hogy alakultak ki a katona barátságok közöttük? Amikor leszereltek, mit vittek magukkal a honvédségtől? Gondolatilag, mentalításban és egyebek szempontjából. Illetve ezek a katona barátságok mennyire maradtak meg, mennyire tartósak közöttük – mondta el Kositzky Attila altábornagy a készülő könyvvel kapcsolatban, amelyben Pápán, Taszáron, Kecskeméten, Szentkirályszabadján és Szolnokon szolgáló egykori sorkatonák osztják majd meg élményeiket.