2014.08.12. 09:15
Nagy élmény volt Hernádi és Kern játéka
Az esti forróság ellenére teltházas színházi előadásnak volt helyszíne Tihany, pótszékeket is jócskán kellett behozni. Nem csoda, hogy a Tihanyi Szabadtéri Játékok augusztus 9-i, szombati előadására ilyen sokan voltak kíváncsiak. Az Orlai Produkciós Iroda két népszerű színművészt hozott el a Bujtor István szabadtéri színpadra.
Richard Baer szerző nagyszerű jellemábrázolása Zöldi Gergely fordításában olyan hatásos élethelyzetet tárt elénk, ami egy pillanatra sem engedte azt gondolni, hogy színházban vagyunk. Mindebben persze a neves hazai rendezőnek, Verebes Istvánnak is nyilván óriási az érdeme. Nem beszélve a két főszereplőről, a Christine és Herman alakját megformázó fantasztikus színészpárosnak: Hernádi Juditnak és Kern Andrásnak.
Hernádi Judit és Kern András, a színdarab két főszereplője (Fotó: Orlay Produkciós Iroda)
A cselekmény két korosodó, évtizedes barátságban élő ember pillanatnyi élethelyzete körül bonyolódik. Az események New Yorkban zajlanak, télen, hóesésben. Cristine-nek elege van. Elég a nagyvárosból, a zajból, de főleg a nemrég elvesztett férjére emlékeztető helyszínekből. Költözni kíván. New Yorkból Floridába, a régi életéből egy újba. A kezdő színpadkép – ami mindvégig az események díszletéül szolgál – az eladott, egykori közös otthon. A költöztetők már szinte mindent elcsomagoltak, Christine-nek egy napja marad a régi életéből. Ez, az utolsó. Ekkor toppan be Herman, néhai férjének barátja, és képtelen ötlettel áll elő. Mivel a darab írója szerint odakint esik a hó – öltönyben, télikabátban és kesztyűben. A nyári kánikulában éppen arra gondoltam, nem lehet könnyű ilyen körülmények között a szerepre koncentrálni, amikor a színészpáros hölgytagjának is megesett a szíve társa megpróbáltatásait látva. Hernádi laza mozdulattal kísért, odavetett félmondata sejteni engedte, nem biztos, hogy a szerző beleírta a darabba a könyörületet hozó „Na, vesd le a kabátot!” megjegyzést. A laza eleganciával előadott, rendkívül hiteles szerepformálás során kiderül, hogy a vendég meglepő ötlettel érkezett. Az egész egy agyrém, merő képtelenség – ráadásul röhejes.
Kern András ragyogóan hozza a faksznis, idősödő mégis bohém, egoszaurusz figuráját. Rengeteg poén, baráti évődés után hirtelen lánykérésbe fordul a dolog. A meglepett Christine megértően, szarkasztikus humorral övezve, de egyértelműen száműzi a képtelenség mezejére az ötletet. Egészen a sorsfordító vacsoráig, amit az esetlen, számos emberi gyarlóságot felvonultató, de esendőségében is szerethető Herman kitartásának köszönhetően az „Ok a létezésre” nevű vendéglátóhelyen költenek el.
Ezek után a komikus, de mélységesen jellembontogató helyzetek sokasága egy irányba vezet. Míg telnek az utolsó dobozok – a két költöztetőt megszemélyesítő színész, Ficzere Béla és Jeges Krisztián is ragyogóan hozza a szerepét – sok minden szóba kerül. Sok kérdésre kapunk választ. Menni, vagy maradni? Megszokni, vagy megszökni? Elfogadni, vagy végérvényesen elutasítani? A darab végére – váratlan, szellemes poénok sokaságától kísérve – nem maradnak a kérdések megválaszolatlanul. A két kitűnő színész ezúttal is olyan élménnyel ajándékozta meg a közönséget – ami ok a létezésre...