Kultúra

2012.05.02. 12:24

Az égető kérdésekre keresi a válaszokat

Veszprém - Garaczi Imre tizennyolc év alatt 130 kiadványt - könyvet, folyóiratot - jelentetett meg, októberben nemzetközi konferenciát szervez, melynek témája a nemzetpolitika és a magyarságtudomány kapcsolata. A Pannon Egyetem docensének legújabb, Érték és sors című kötetét a Gizella-napok keretében, csütörtökön mutatják be a Dubniczay-palotában.

Balla Emőke

Garaczi Imre harmincöt éve kötődik a régióhoz, "kettős állampolgár", ahogy ő szokta mondani. Egyrészt Balatonfüredhez kötődik, ott lakik, a '70-es, '80-as években aktívan részt vett Balatonfüred kulturális életében, képzőművészeti kiállításokat rendezett, kulturális folyóiratot szerkesztett. A '90-es elejétől dolgozik a Pannon Egyetemen, ahol annak idején megalapította az első műhelyét, Pro Philosophia műhely néven. A negyedéves folyóiratnak ötvenkét száma jelent meg, 2008-tól évkönyv formájában. Megalapította a Veszprémi filozófiai napok rendezvénysorozatot, filozófiai konferenciákat szervez. Kollégájával hozta létre a második műhelyt, a magyarságtudományi kutatócsoportot, Kárpát-medencei egyetemek, főiskolák részvételével. Az Érték és sors című kötet ennek a műhelynek a kiadványa.

A mediterrán kutatócsoport szervezésében évente négy alkalommal jelenik meg a Mediterrán világ kulturális folyó- irat, évente kétszer szervezik meg a Mediterrán világ szimpózium konferenciát, főként Veszprémben, de más egyetemi városban is. A műhely létrehozásában nagy érdemei vannak dr. Szilágyi István professzornak, a hispanisztika tudomány elismert nemzetközi szakemberének. A gazdaságetikával és társadalmi felelősségvállalással foglalkozó műhely háttere, hogy Garaczi Imre 1998 óta az országban másodikként kezdett el gazdaságetikát oktatni a Pannon Egyetemen. A kutatásokból 2007-ben jelent meg először az Önérdek és önzetlenség című, első magyar nyelvű, átfogó gazdaságetika. Az országban több olyan műhellyel vette fel a kapcsolatot, melyek gazdaságetika- és társadalmi felelősségvállalás-kutatással foglalkoztak. 2010-ben alapította meg az országosan iránymutató gazdasagetika.hu internetes folyóiratot, amire nagyon büszke. Munkáját rendszeresen támogatta a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap, a Külügyminisztérium, a megyei és a városi önkormányzat, valamint a Pannon Egyetem. A műhelyek célja, hogy segítse a szakmai tudományos tájékozódást, másrészt válaszokat adjon a kor égető kérdéseire.

Hogyan fér bele idejébe a műhelyek gondozása, a kiadványok megjelentetése, egyetemi és füredi előadások tartása, a napi sorskérdéseket vizsgáló Civilegyetem szervezése, rádióműsor szerkesztése? Magyar és nemzetközi szervezetek kérik szakértésre, szakvélemények készítésére.

- Aki mélyebben foglalkozik filozófiával, az eljut az idő problematikájához - mondja Garaczi Imre. - Az idő a legfontosabb keret, amiben élünk, a gazdaságetikai kutatások közben jöttem rá arra, hogy az időgazdálkodás, időgazdaság külön diszciplína. Csak úgy lehet a munkát végezni, hogy az embernek bizalma van abban, hogy fontos, amit csinál. A visszajelzések ezt igazolják. Abban nem vagyok biztos, hogy jól csinálom, ez állandó dilemma és hajtóerő, de hogy fontos, az biztos. Nyitottság és szeretet kell hozzá, mert ha nem vagyunk képesek a szeretetet megújítani a 21. században, elveszünk. Értékeket kell képviselni, értékeket átadni, értékekhez ragaszkodni. Az a probléma, hogy a monetáris válságot monetáris eszközökkel próbálják megoldani. Ez zsákutca, ezzel csak kiigazítani, korrigálni lehet azt. A megoldás: a társadalmat újjá kéne építeni, ez lehetne a fennmaradás záloga. A nyugati világ két nagy problémának az áldozata. Az egyik az erős individualizáció, nehezen jönnek létre az értékalapú közös cselekvések. A másik nagy gond, hogy minden érték a pénzre vetítődik vissza. Ez torz szemlélet. Ebből fakad a technika szeretete, túldimenzionáltsága, ez kiöli az emberből azt a lelkiséget, ami nélkül a társadalom tagjai elszigeteltek maradnak, nincs lelki kapcsolat köztük, nem tudnak közel kerülni egymáshoz. Így nagyon sivár a jövő, elszigetelt fogyasztók leszünk. Ezek ma fontos témák, megpróbálom megszólítani azokat a kis csoportokat, tudományos közösségeket, melyek hasonlókkal foglalkoznak.

 

Példaképek lehetnek sokak számára

Dr. Garaczi Imre a veszprémi Mária rádióban Pályakép és prófécia címmel beszélgetős műsort vezet. Olyan személyiségeket szólaltat meg, akiket munkájuk, sorsuk, életük ide köt és példaképek lehetnek sokak számára. Azt kérdezi vendégeitől, mit jelentett munkájukban a hivatástudat, hogyan küzdötték le a nehézségeket, miként emelkedtek felül a problémákon a közösségi célok érdekében. Az interjúkból kötetet jelentet meg.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!