Kultúra

2011.08.24. 19:15

Nagy idők nagy tanúi - Ötvenéves a Veszprémi Petőfi Színház társulata

Veszprém - Jubileumi évadot kezd a Veszprémi Petőfi Színház: idén ötven éves az önálló társulat. Ünnepi évad kezdődik a színházban: ötven évvel ezelőtt, 1961 őszén alakult meg az önálló társulat, mely a Kőszívű ember fiai című előadással mutatkozott be, amiben Richárdot a mai is Veszprémben élő Szoboszlay Sándor alakította.

Balla Emőke

A színház alapító tagjai tagjai között meg kell említenünk Perlaki Róbert  szcenikus, díszlettervezőt és Zétényi Péter korábbi színházi titkárt. Az elmúlt öt évtizedben olyan színészek indultak Veszprémből, mint Végvári Tamás, Balázs Péter, Hűvösvölgyi Ildikó, Szilágyi Tibor, játszott itt Cserhalmi György, Majczen Mária, Dobos Ildikó, Juhász Jácint, Tordai Teri, Kézdy György, Demjén Gyönvér, rendezett Tordy Géza, Pethes György, Kapás Dezső, Rátonyi Róbert, Koltai Róbert, az elmúlt három és fél évben Valló Péter, Bereményi Géza, Szinetár Miklós, Vidnyánszky Attila és Bujtor István, aki 2008. január 1. és 2009. szeptember 25. között  igazgatta a Petőfi Színházat és akinek utolsó, a Kakukkfészekben nyújtott Indián  alakítására valamennyien emlékszünk.  
 
Az  ötvenedik évad  sok meglepetést   tartogat a nézők számára. Az előadásokon és vendégjátékokon kívül a színház  vezetői több rendezvénnyel - a szeptember 3-i nyílt nappal, kiállításokkal, könyvbemutatókkal - készülnek, Oberfrank Pál igazgató  színháztörténeti  és színészmúzeum létrehozását tervezi. Szeptember 8-án emléknappal  tisztelegnek  Latinovits Zoltán előtt (a Színészkirály szeptember 9-én lenne  nyolcvan éves).   Latinovits  1971 és 1973 között játszott és rendezett a veszprémi színházban,  róla nevezték el a játékszínt, amely tavaly óta a Latinovits-Bujtor nevet viseli. A születésnap alkalmából jelenik meg A veszprémi ködszurkáló - Vallomások Latinovits Zoltánról című könyv,  az emléknapon  koszorúznak, szobrot  avatnak.  Különleges produkciókkal  is készül a színház:  a művészeti tanácsadó, Eperjes Károly vagy Gorkij Éjjeli menedékhely című drámáját vagy a vörösiszap katasztrófáról írt kortárs színművet rendezi. 


Eltiporhatatlan emberi méltóság

Bár  a város kiharcolta saját  kőszínházát  - a Medgyaszay István tervei alapján - épült Petőfi Színház 1908. szeptember 17-én nyílt  meg , az önálló társulat működésére még sokáig várni kellett. Az intézmény művelődési házként funkcionált, illetve magyar és külföldi, vegyes színvonalú vendégelőadások befogadására korlátozódott. A polgárok azonban saját színtársulatot követeltek, mely 1961-ben, Veszprém megye vezetőinek összefogásával jöhetett létre.
 
Az évforduló kapcsán számos megemlékezést, rendezvényt tartanak  a színházban. A színészkirály születésnapja alkalmából jelenik meg A veszprémi ködszurkáló - Vallomások Latinovits Zoltánról című könyv; a társulat  Latinovitsról szóló emlékeit, vele kapcsolatos élményeit Varga Róbert írta meg. (A könyvben megszólalnak azok, akik az 1971-73-as évadban színészként, rendezőként, színházi háttérmunkásként dolgoztak Latinovits-csal;  korabeli dokumentumok, cikkek, plakátok, fotók idézik alakját, két veszprémi évadát.) 

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet a veszprémi színház rendelkezésére bocsátott  több  olyan alkotást  - Latinovits Zoltán rajzait, grafikáit, akvarelljeit-, melyet korábban még  nem láthatott a közönség. Szeptember 8-án a társulat koszorút helyez  el a színészkirály  balatonszemesi sírjánál, a veszprémi bazilikában szentmisét mond érte Nagy Károly kanonok, este a Latinovits-Bujtor  Játékszínben  kiállítás nyílik  az említett rajzokból, grafikákból. Felolvasóest is lesz,  ekkor mutatják be a Latinovits-könyvet és felavatják Krisztiáni Sándor gipsz mellszobrát.   

Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója  színháztörténeti és színészmúzeum létrehozását tervezi,   a teátrumban fellelhető archív fotók, műsorfüzetek, dokumentumok, jelmezek, kellékek   bemutatásával.  Bujtor Istvánról   aki 2008.  január 1-je és 2009. szeptember 25-e  között volt a  színház igazgatója   is megemlékeznek:  a Jeruzsálemhegyi bérlet  az ő nevét veszi fel.   Özvegye, Bujtor Judit Bujtor István-emlékgyűrűt alapított, amit  színházi háttérdolgozó kaphat a társulat szavaza-tai alapján. 
 
A szerdai évadnyitó társulati ülésen Oberfrank Pál igazgató úgy fogalmazott:  nagy család vagyunk,  és a   családnak tagjai mindazok, akik valaha játszottak vagy háttérmunkásként  dolgoztak a színházban. Nehéz időszakban érte a születésnap a színházat, de nem adjuk fel, egymásba kapaszkodva  túljutunk a nehézségeken. Eperjes Károly, a  színház művészeti tanácsadója  már a művészek előtt álló feladatra koncentrált: szeptember 16-án lesz a Koldus-opera bemutatója, 2012 tavaszán pedig egy általa rendezett előadásnak a  premierje: vagy  Gorkij Éjjeli menedékhely című   társulatformáló, mély  lelkiségű, az ember földi elhivatottsága, eltiporhatatlan  emberi méltósága  mellett hitet tevő  drámáját rendezi, vagy pedig egy, a vörösiszap-katasztrófáról szóló  színművet. Ennek megírására  felkérte Szakonyi Károly írót, aki nem dokumentum jellegű   darabot, hanem  a kolontári, devecseri eseményekre  reflektáló fikciót ír.



Kovács Norbert, a Veszprém Megyei  Közgyűlés  alelnöke  megköszönte a társulatnak a türelmet és a kitartást, amiért várta, hogy a megye megoldja a nehézségeket. Elképzelhető, hogy fenntartóváltás lesz, de ez egyelőre még nem biztos. Némedi Lajos, Veszprém alpolgármestere a jövőre nézve    azt mondta: a Petőfi Színház működni fog, akár a megye, akár a város lesz a fenntartó, mert színházművészetre szükség van.  Legyenek nyugodtak és bízzák ránk, politikusokra ennek a kérdésnek a terhét és a felelősségét, fogalmazott a társulati ülésen.

Elhangzott az is, az utóbbi három évad alatt az előadások látogatottsága 75 ezerről 100 ezerre nőtt. A bérletesek száma az elmúlt évadban kétezerrel emelkedett,  jelenleg 15 ezer 600 bérletes nézője van a teátrumnak. A veszprémiek  nyáron több  szabadtéri előadást tartottak, a jövő héten   pedig  a nyíregyházi Vidor fesztiválon  szerepelnek a Szentivánéji álom című vígjátékkal. A társulat csupán annyiban változott, hogy Kuna Károly  színművész Székesfehérvárra szerződött, új színészek vendégként játszanak majd Veszprémben. A társulat új tagja  a művészeti és marketingfeladatok összehangolását segítő   operatív igazgató, Horváth Katalin.


 
A Veszprémi Petőfi Színház ünnepi évada a Szinetár Miklós  rendezte Koldusoperával nyit Hirtling Istvánnal és Eperjes Károllyal a főszerepben.  A következő, októberi  bemutató  a Jane Austen-regényből készült  színmű, az Értelem és érzelem,  Valló Péter rendezésében, majd  Kéri Kitty állítja színpadra  Goldoni komédiáját, a Chioggiai csetepaté címűt. A Marica grófnő  című nagyoperettet Méhes László rendezi, a  Szűcs Gábor által megálmodott Kabaré című musical a székesfehérvári Vörösmarty  Színház előadása.

Az ifjúsági és gyermekelőadások között láthatjuk  a Máté P. Gábor színművész és  Szili Péter által írt  A szerenád című  zenés mesejátékot,  Ottlik Iskola a határon című színművét a Bárka Színház, az Óz című mesebalettet a Győri Balett, valamint a Lúdas Matyi című  zenés játékot a Forrás Színház előadásában.  Változatos a kínálata a Latinovits-Bujtor Játékszínnek, a Vendégjáték bérletben pedig  győri, komáromi és egri  elő-adásokon és  a Vígszínház Játék a kastélyban című  darabján szórakozhat a közönség.

Nyílt napra vár a színház

- A tavalyi sikeres program után a Petőfi Színház idén is meghirdeti nyílt napját.

- Szeptember 3-án, szombaton várják a nézőket, akik betekinthetnek a kulisszák mögé, megismerkedhetnek a színház belső világával, a színészekkel.

- Lesz jelmezes fotózkodás, kézműves foglalkozás, színészzenekarok koncerteznek.

- Csakúgy, mint tavaly, idén is főznek a színészek; Oberfrank Pál igazgató lecsót kínál a közönségnek.

Szerintem - Az újságíró véleménye

 Kell egy társulat. Kellenek olyan színészegyéniségek, akikért rajongani lehet. Mint a Veszprémből indult  Végvári Tamás,  Balázs Péter, Hűvösvölgyi Ildikó, Takács Katalin, Szilágyi Tibor,   a hosszabb-rövidebb ideig itt játszó Cserhalmi György,  Szoboszlay Sándor, Majczen Mária, Dobos Ildikó,   Juhász Jácint, Tordai Teri, Kézdy György, Demjén Gyöngyvér, Trokán Péter,  Borbiczky Ferenc, Fazekas István. Kellenek olyan rendezők, mint Tordy Géza, Kapás Dezső,  Horvai István, Rátonyi Róbert,  Valló Péter. Ma is kellenek olyan színészek, akiket szeretni lehet, akiknek alakításaira emlékezünk, akik  játékukkal  megörvendeztetnek. Kell egy társulat.
 
Balla Emőke

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!