2009.10.19. 02:28
Tanulmánykötet a múlt századi nőirodalomról
Veszprém - A Nő, tükör, írás című tanulmánykötetet mutatták be a napokban a Dubniczay-palota - László Károly-gyűjteményben.
Kilián László, a Művészetek Háza igazgatóhelyettese köszöntőjében elmondta, hogy a Szépírók Társaságának szervezésében jött létre a rendezvény, amelyen a kötet két szerkesztője, Varga Virág és Zsávolya Zoltán, valamint a könyvet bemutató Szilágyi Zsófia irodalomtörténész vettek részt.
Az ő beszélgetésükből körvonalazódott, mit is jelent a Nő, tükör, írás című kötet a kortárs irodalom számára, milyen nehézségekkel találkoztak az összeállításakor.
Zsávolya Zoltán elmondta, a kötetben negyven tanulmány olvasható, melyeknek csak egyharmada jelent meg eddig nyomtatásban különböző folyóiratokban.
Varga Virág hozzátette: a kötet ezáltal hiánypótló funkciót tölt be. Szilágyi Zsófia hangsúlyozta, hogy a női szerepek, női sorsok kerültek előtérbe.
A kötet középpontjában Kaffka Margit munkássága, élete áll, a legtöbb tanulmány róla olvasható. Állomások című regényét Horváth Györgyi elemzi, összevetve más Budapest-regényekkel.
Kaffka kapcsán szóba került Osvát Ernő is, akinek a nőkkel való kapcsolatáról Szilágyi Judit írt.
Az est vendégeit ez az írás osztotta meg leginkább, ugyanis a Nyugat egykori szerkesztője állítólag visszaélt a helyzetével.
A Nő, tükör, írás című tanulmánykötet egy sorozatnak az első része. Hat kötetet szeretnének kiadni, melyek a tervek szerint a huszadik század első felének nőirodalmát dolgozzák majd fel.