2009.05.22. 02:29
Keserédes szerelmi rituálék
Veszprém - Küzdelem, egymásra találás, önfeledtség, testiség, féltékenység. Nő és férfi. És a mindent felforgató és mozgató érzés, állapot. A szerelem. Örök téma, létünk alapja, életünk értelme. Minden más csak körítés, csak pótcselekvés. A Szegedi Kortárs Balett Carmina Burana című előadását szerdán este láthatta a közönség a Tánc Fesztiváljának nyitónapján.
Ó, Fortúna / hűtlen Luna / állhatatlan, csalfa Hold! / Olykor megversz / olykor kedvelsz / nem jut hozzám bú és gond / egyszer látlak / eltűnsz másnap / borul le rám nagy sötét / elszáll minden / kedvem, kincsem / bajt hoz rám csak föld és ég.
Ezekkel a szavakkal kezdődik Carl Orff Carmina Burana című műve, mely egy versgyűjteménykódex verseit dolgozta fel. A 13. századi szöveget a bajorországi B-enediktbeuren kolostorában találták meg. A vándordiákok és szerzetesek által írt versek megzenésített formáját 1937-ben Frankfurtban mutatták be először.
Sok esetben színpadi játék nélkül adták és adják elő a művet, annak ellenére, hogy Orff eredeti elképzelése szerint az énekelt, illetve zenekaron előadott tételeket színpadi játék egészíti ki. A versek üzenete pedig az, hogy mindannyian a sors kezében vagyunk.
A Juronics Tamás által rendezett színpadi táncjátékban egy rituálékkal teli világba csöppenünk, melyben a férfiak igazi férfiak, a nők ízig-vérig nők, és ezt a ruhájuk, mozdulataik, táncuk is tökéletesen kifejezi. Nincs tehát mellébeszélés, félmegoldás, a férfiak képviselik az erőt, a harcot, a nők a finomságot, odaadást. Sokáig külön-külön jelennek meg a színpadon, bár táncuk egymásnak szól, ezzel is fokozva a feszültséget.
A történet főszereplője egy lány, aki halálos beteg, ám egy pillanatra megadatik számára az igazi boldogság, a mindent elsöprő szerelem. Az előadás talán legszebb jelenete a lány és a fiú egymásra találása, násztánca.
A színpadkép (Molnár Zsuzsa munkája) látványos, grandiózus, harmonizál a zenével és a tánccal. A bal oldalon rozsdás kút, a plafonról súlyos láncok lógnak, a padlót szalma borítja, jelen van tehát a víz és a természet, minden, amire az élethez szükség van. A háttérben egy hatalmas fényes korong, melynek segítségével az arany és a vörös egyre mélyülő árnyalatainak érzéki tobzódásába érkeztünk.
A Szegedi Kortárs Balett Carmina Buranája a zene, a tánc, a látvány egységének elsöprő hatású produkciója.
A Tánc Fesztiválja nagy sikerű nyitóelőadásának táncosai Szarvas Krisztina (Lány), Czár Gergely (Fiú), Haller János (Halál), továbbá Fehér Laura, Palman Kitti, Kopeczny Kata, Tóth Andrea, Finta Gábor, Tarnavölgyi Zoltán, Kalmár Attila, Hajszán Kitti, Zsadon Flóra, Horváth Miklós Gergő és Csetényi Vencel voltak.