2009.02.13. 03:29
Méltó szellemiséggel - Beszélgetés Szitár Katalin tanszékvezetővel
<b>Veszprém</b> - A folytonosság jegyében vette át a Pannon Egyetem magyar irodalomtudományi tanszékét dr. Szitár Katalin egyetemi docens, akit február 1-jétől megbízott tanszékvezetőnek neveztek ki.
Dr. Szitár Katalin az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett, 1998-ban irodalomtudományból szerzett PhD-fokozatot Kosztolányi prózanyelvéről írt könyvével, 2008-ban habilitált.
A XX. század magyar irodalmának kutatásával foglalkozik, az egyetemen többek között modern magyar irodalmat, világirodalmat, kultúra- és irodalomelméletet oktat.
A magyar irodalomtudományi tanszék akkreditációjában a kezdetektől részt vett, 2001-ben kapcsolódott be az oktatómunkába, 2005-ben docensi kinevezést kapott, 2006-ban lett főállású oktató.
A tanszék öt alapító oktatója közül ma hárman dolgoznak itt - dr. Horváth Géza, dr. Szilágyi Zsófia és ő -, valamennyien részesei voltak a tanszék létrehozásának, a tantárgystruktúra, a tantárgyleírás, -felosztás kialakításának.
A nevelés terén a tanári hivatás és az emberi méltóság iránt elkötelezett értelmiségi szellemiséget szeretnének kialakítani, amely - a kompetenciákon túl - személyes döntés is, életútválasztás.
A tanszék vezetését a tanszéket alapító dr. Kovács Árpád egyetemi tanár távozása után bízták a tanárnőre.
- A tanszék irányítását a folytonosság jegyében szeretném végezni, így folytatni azt a műhelymunkát, ami a tanszék legfőbb erősségét jelenti, fenntartani a szakmaiságnak, a minőségi képzésnek elsőségét, hiszen csak a minőséggel lehet hallgatókat idecsábítani.
Nagyon fontos számunkra, hogy oktatók és hallgatók között emberi, partneri legyen a viszony. Nemcsak oktatni akarjuk a hallgatókat, de egy irodalmi kultúrán pallérozott, bölcsészhez méltó szellemiséget átadni - mondta dr. Szitár Katalin.
Az irodalomtudományi tanszék több kutatási területet ölel fel, például regénykutatás, líraelmélet, irodalomelmélet, klasszikus magyar irodalom, klasszikus orosz irodalom, a Nyugat korszak irodalma, a határon túli irodalom, kortárs magyar irodalom.
A regény történetével és poétikájával műhely jelleggel foglalkoznak a tanszéken. Dr. Kovács Árpád kezdeményezésére az oktatók 2003 és 2008 között három regénykonferenciát szerveztek, melyekre az ország vezető egyetemeiről érkeztek előadók és hallgatók.
Az említett kollokviumok azt eredményezték, hogy a tanszék és az itt dolgozó munkatársak neve bekerült az országos irodalomtudományi közéletbe.
A tanszék vezetője kiemelte a kortárs irodalommal való kapcsolatot, a Trialógusok című sorozatot, melynek keretében többek között Esterházy Pétert, Závada Pált, Kukorelly Endrét látták vendégül.
A rendezvénysorozat, melyet dr. Szilágyi Zsófia és Bozsik Péter vezet, a diákok körében is népszerűségnek örvend, a fiatalok számára fontos, hogy a kortárs alkotókkal találkozzanak, az élő magyar irodalommal való kapcsolatuk szorosabb legyen.
A képzést a minőségi oktatás jellemzi, a tehetséges hallgatók bekapcsolódhatnak a tudományos munkába, a tudományos diákköri konferenciákon előkelő helyezéseket érnek el. Vannak, akik az egyetemi évek után doktori iskolákban folytatják tanulmányaikat.
A végzett hallgatók jó eséllyel tudnak elhelyezkedni tanári és értelmiségi pályákon, a városban, a megyében és a régióban is van igény a szakon végzettekre.
- Oktatók és hallgatók viszonyát nálunk a partnerség jellemzi: nemcsak tudást, ismeretanyagot, készséget szeretnénk átadni hallgatóinknak, hanem megértetni és megéreztetni velük, hol kapcsolódik az irodalom az életükhöz, hogyan válik a személyiségük részévé.
A diákoknak ezt a szemléletet és a minőségi elvet szeretnénk közvetíteni. Arra törekszünk, hogy a filológia beépüljön szellemiségükbe, életük, cselekvésük motiválója legyen.