Kultúra

2009.02.05. 03:29

Felpörgetett est - Tízéves a bakonyszentlászlói dal- és nótakör

<b>Bakonyszentlászló</b> - Szerencsés az a település, ahol létezik a közösséget fellépéseivel összetartó művészeti csoport. A Bakonyalján, Szentlászlón sosem panaszkodtak: a régmúltban is, a mai időkben is rendelkeznek ilyennel.

Nagy Imre

Az elmúlt szombaton ünnepelte fennállásának tízéves jubileumát a helyi dal- és nótakör. A zsúfolásig telt kultúrházban, a terített asztalok előtt éppen csak annyi hely maradt, ahol az ünnepet záró bál táncosai rophatták. 

A közönség soraiban a meghívottak: a környező települések polgármesterei, a csoport támogatói foglaltak helyet. 

- Évekkel ezelőtt, a művelődési ház vezetőjeként, szüleim és régi jó tanítóim emlékére gondolva elevenítettem fel a dalkört. Valamikor magyar nótát énekeltek a szentlászlóiak a színpadon, és ez már gyerekfejjel megragadott. 

A csoport most tíz éves, énekelünk, közben járjuk a vidéket, a környező falvakat, de eljutottunk száz kilométeres távolságra is. A célunk, hogy a magyar nótát előadjuk, ápoljuk és tovább örökítsük, hogy az anyanyelvünket a dalokon keresztül őrizzük. 

Jártunk a Felvidéken, az ottani testvértelepülésünkön gyakran megfordulunk, és közösen énekelünk velük. Ezek felejthetetlen élmények - mondta el az előadást megelőzően Horváth Istvánné, a dalkör vezetője.

- Az elmúlt nyáron a csapatunk eljutott Erdélybe. Az ötnapos kiránduláson szintén felléptünk, Kibéden nagy elismerést arattunk. Az ilyen szereplések, kirándulások nagyon nagy szerepet játszot- tak a közösségformálásában. 

Tíz éve öten kezdtük, most tizenöten vagyunk. Köztük három fiatal, akiknek nagyon örülünk. A tagok nem kímélik az erejüket, az idejüket, heti rendszerességgel próbálunk, és ez az eredményeinken is meglátszik. 

A múlt hónapban például Győrbe, a Bartók Béla Megyei Művelődési Központba kaptunk meghívást, ahol szintén nagy sikerünk volt. A mai ünnepre, a tízéves évfordulóra meghívtuk mindazokat, akik eddig bennünket bármilyen formában rendszeresen támogattak. 

Eljöttek felvidéki testvéreink is Bátorkesziből. Telt házas estének nézünk elébe, sőt, ha a kultúrház még egyszer ekkora lenne, akkor is megtelt volna, hiszen sokan szerettek volna eljönni, és fájó szívvel kellett nemet mondanunk. 

Másfél órás műsorral készültünk, bár van egy kis gond, most tudtuk meg, hogy a kísérő zenészünk megbetegedett, így Veszprémből várjuk a segítséget. 

A műsorban a magyar nóták mellett a nosztalgiadalok is szerepelnek, az est végét kicsit felpörgetjük, mert bál is lesz, hát megteremtjük hozzá a szükséges alaphangulatot - nevetett a dalkör vezetője. 

A műsort megelőzően a teljes dalkör felvonult a színpadra. A tagokat elsőként Sebestyén Vince polgármester köszöntötte, majd Horváth Istvánné körvezető üdvözölte a meghívottakat és mutatta be a csoport tagjait és tevékenységüket. 

Ezt követően a testvértelepülés, a szlovákiai Bátorkeszi polgármestere, Sipos József és a helyi Csemadok képviselője, Szenczi Júlia mondtak elismerő szavakat a községek közti példás kapcsolatról, a vadvirág üdeségű népdalokat éneklő csoportról. 

A köszöntőket követő műsor felvonultatta a dalkör teljes és gazdag repertoárját. A kör életét felelevenítő saját költemény, a doromb- és furulyaszóló, a magyar nóták, a két háború közt született gyönyörű dalok felejthetetlenné tették a jubileumot.

A közös vacsorát követő bálban pedig hajnalig mulathattak a dalkör tagjai és meghívott vendégeik.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!