Külföld

2011.02.04. 10:09

Érdemi haladást várnak energiaügyben az EU-csúcson, gyors átmenetet Egyiptomban

Brüsszel - A közös energiapolitika melletti elkötelezettséget bizonyítja az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek pénteki találkozója - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a csúcsértekezlet előtt, Brüsszelben.

MTI

Ez az első kormányfői találkozó, amely kiemelten egy ágazat kérdéskörével foglalkozik.
A bizottsági elnök úgy vélte, az ülésen az innovációval kapcsolatos uniós politika terén is tesznek előrelépéseket.
A 27 tagország vezetőjének egynapos eszmecseréje energiaügyi témákkal kezdődött délelőtt, de szerepelt a napirenden az uniós versenyképesség növelése, az euróövezet stabilitásának további erősítése, valamint az egyiptomi helyzet is.
   
Az értekezlet előtti nyilatkozatokban több vezető - köztük Angela Merkel német kancellár is - szót ejtett arról, hogy Egyiptomban mielőbbi és erőszakmentes átmenetre, a tüntetések békés jellegének biztosítására van szükség. Valamennyien tartózkodtak ugyanakkor attól, hogy közvetlenül lemondásra szólítsák Hoszni Mubarak elnököt. David Cameron brit miniszterelnök mindazonáltal leszögezte, hogy amennyiben a vezetés továbbra sem gátolja meg az erőszakot Kairóban, "elveszti maradék hitelességét is".
   
Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő a lakosság biztonságára helyezte a hangsúlyt, továbbá annak fontosságát is kiemelte, hogy az országban mielőbb párbeszéd kezdődjék az ellenzékkel. "Döntő fontosságú", hogy továbbhaladjon a folyamat az átmenet irányában - fogalmazott az uniós illetékes, akinek tekintélyét az ülés néhány résztvevője védelmébe vette, bírálva a nagy tagállamok különutas állásfoglalási kezdeményezéseit.
   
Merkel az értekezlet előtt megerősítette, hogy Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnökkel új javaslatokat kíván tenni az euróövezet versenyképességének javítása érdekében. Korábbi közlések szerint ennek egyik fő eleme egy gazdasági versenyképességi paktum, amelynek értelmében a közös uniós pénzt már sajátként használó országok egyebek között összehangolnák szociális jóléti rendszereiket, a munkabért terhelő költségeket, a vállalkozói adó kiszámításának módját, valamint a nyugdíjkorhatár emelését. Több tagállam ugyanakkor máris kétségeket jelzett az említett elemek némelyikével szemben. Werner Faymann osztrák kancellár például Brüsszelben úgy vélte, nem lehet egységesen meghatározni a nyugdíjkorhatárt, mert a tagországok között ehhez túlságosan nagyok az eltérések.
   
Ami az energiaügyeket illeti, az uniós vezetők minden bizonnyal megállapodnak abban, hogy meg kell teremteni az energiahálózatok még hiányzó összeköttetéseit, fel kell számolni az adminisztratív jellegű piaci akadályokat, továbbá az eddigieknél jobban összehangolni az unió energiával kapcsolatos külpolitikáját.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!