Hírek

2016.09.21. 14:55

A paprikás csirke, a bogrács és számos hasonló név a bizonyíték?

Köveskál - A faluban csak Mikulásnak becézett világutazó, Rácz Lehel kutatótársakat keres ahhoz az expedícióhoz, amellyel bebizonyíthatná, hogy az indonéz Flores-szigeten is magyarok laktak egykor.

Tóth B. Zsuzsa

Lehelről lapunk korábban már több ízben írt, hol a Káli-medence falvaiban végzett önzetlen mikuláskodása, hol az általa feltalált, rákos betegek felépülését is segítő aszalvány, hol meg egyszerűen rendhagyó életmódja kapcsán. Közműveket nélkülöző vályogháza, vagy, ahogy ő nevezi, életháza kész csoda, hogy még ma is áll, annyiszor el akarta árverezni a hatóság.

Lehel 77 éves, jelenleg az év nagy részét a Fülöp-szigeteken tölti. Néhány éve ugyanis ott nősült meg, és ma már négyéves a kisfia. Lehel barátai meghívására Balira utazott, ahol a kezébe került egy prospektus a Flores-szigetről. Mutatja is a reklámanyagot, amely arról árulkodik, hogy a turizmus már felfedezte a szigetet.

Ő azonban nem ezekre a képekre figyelt fel, még csak nem is a gyönyörű tájra, hanem azokra, amelyek - legnagyobb meglepetésére - paprikás csirkét, bográcsot ábrázoltak.

- Jártam a világ számos pontján, de sehol nem láttam még bográcsot, csak itthon. Kíváncsi voltam a szigetre, így bankkölcsönt vettem fel és odautaztam - mondja Rácz Lehel, aki egykor Franciaországban élt, többek között kézművesként dolgozott, így ma onnan kap nyugdíjat.

- Nagyon sok hasonlóságot láttam az ott és a szomszédos szigeteken élő kisebbség és a magyar nép között. Bár a lakosság nagy része muzulmán, néhány millióan felvették a kereszténységet. Istent és istennőt imádnak, mert tiszteletben tartják a Nagyboldogasszonyt is, akit egy táncoló, tényleg boldog nőként ábrázolnak. Ő Isten felesége, aki szülte az egész világot. Mellette vannak a Hold leányai, akik élő emberek és a mi egykori boszorkányainknak a jelenlegi megfelelői.

Rácz Lehel világutazó a tapolcai Malom-tónál. Rokonságunk bizonyítékaira lelt rá a Flores-szigeten?
Fotó: Tóth B. Zsuzsa

Csak éppen ők nem elégetik őket, hanem megbecsülik - mondja Lehel nevetve. Tény, hogy úgy élnek, mint mi a kőkorszakban. Ugyanakkor mintha a réz-, vas- és más korokat átugrották volna a sziget fejlett részein. Évente vágtát rendeznek, és az a Jani egy évig, aki azt megnyeri. Olyasmi az, mint nálunk a pünkösdi királyság. Kis lovakon ülnek, hegyes sapkában járnak, mint a hunok. Tartanak bivalyt, csirkét, földet művelnek és gyönyörű szőtteseket készítenek.

Aztán fényképeket mutat arról, hogy a szigeten olyan házak is állnak, amelyek akár nálunk is épülhettek volna a múlt század közepén. Másik képek a szigeten élő hatalmas komodói sárkánygyíkot ábrázolják, és elgondolkodtatóak a kőbe vésett ábrákról készült felvételek. Az egyiken mintha a csodaszarvas űzését látnánk, másik a Feszty-körképre hasonlít. Felismerhető rajta az áldozati állat, a lányok tánca. A következő képet látva pedig a fehér ló legendája juthat eszünkbe, egy másikon kőbe vésett kettős kereszt látható.

- Hét méter magas monolitfaragványaik és kopjafáik is vannak. Ötmillióan lehetnek, összességében az öt szigeten négy Magyarországnyi területen élnek. Az ottani pap egyben táltos is, de sajnos nem tartózkodott a szigeten ottjártamkor, így nem találkoztam vele. Mivel ők nem emlékeznek ránk és mi se rájuk, legalább háromezer év, vagy akár tízezer is elválaszthat bennünket. Néhányuk arca viszont akár itt is szembejöhetne velünk az utcán. Nem sokat tudtam velük beszélni, mert kevesen tudnak angolul. Viszont úgy 30 egy az egyben magyar földrajzi és más köznevet, tulajdonnevet, nevet találtam a térképükön és a nyelvükben,

valamint kétszer ennyi magyar hangzásút. Érdekes ez ma, amikor egy csángóval már nem értünk szót. Az egyik hegyet Istanának hívják, a tengert tengerrának. Találtam olyan földrajzi nevet, hogy Szultán, létezik Moso nevű település, Marosi és Maggarai barat és Maggarai timur régió. A barlangot ők putrinak hívják, de van Babi nevű barlangjuk, Nagylak, Melo, Laci, Kondás és Taraja településük is. Úgy tudom, ilyen nevű Erdélyben is van.

Értelmes szó náluk a kilo, a baba, kántornak hívják az irodát és bitang a sör neve. A Csiszolok nevű városban követ políroznak, ez a település Jáva szigetén van - sorolja Lehel, aki szeretne egy kutatócsoporttal visszatérni a szigetre.

Azt mondja, egy DNS-szakértővel, antropológussal, nyelvésszel fel lehetne kutatni a közös gyökereket, és biztosra veszi, hogy szenzációs felfedezést tehetnének.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!