2013.02.11. 13:33
Húshagyókedd, hamvazószerda
Veszprém megye - Húshagyókedden véget ér a farsang, hamvazószerdán megkezdődik a negyven napos böjti időszak.
A keresztény egyházi évben a húshagyókedd a nagyböjt kezdetét megelőző utolsó nap. A név is a böjt kezdetére utal, azaz ezen a napon lehet utoljára húst fogyasztani. Magyarországon és a világ számos más pontján különféle ünnepségek és népszokások kapcsolódnak a naphoz, sok helyen karneválokat, fesztiválokat rendeznek.
A Fejér megyei Mohán húshagyókedden tartják a hagyományos tikverőzést, amikor a lányokat, asszonyokat bekormozzák (Fotó: FMH/Nagy Norbert)
Francia neve Mardi Gras, szó szerint kövér kedd. Angol neve Shrove Tuesday (gyóntató kedd), a böjt előtti megtisztulásra utal. Orosz neve blinij vtornyik, szó szerint palacsinta kedd a pogány korból ered és a napra utal. A húshagyókedd a farsangi szezon utolsó napja, sok helyen ünneplik karnevállal, felvonulással, ekkor zárul a híres velencei karnevál is. A karnevál szó egyik etimológiája szerint a szó a latin carne levare (a hús elhagyása) kifejezésből származik, mások szerint carne vale (búcsú a hústól) adja a szó eredetét.
Magyarországon, például Zala megye több falujában az úgynevezett maskurázás a szokás. A gyerekek maskurának öltöznek, különféle házi készítésű jelmezeket öltenek magukra és járják a falu házait. Az őket fogadó házaktól apró ajándékokat, cukorkát, édességet, pénzt kapnak. Este a felnőttek öltöznek be, a fogadó házaknál igyekeznek kitalálni, kit rejt a maskura.
Húshagyókedd után hamvazószerdán kezdődik a nagyszombatig tartó negyven napos böjti időszak.