2012.05.31. 05:59
Segítő kéz az ifjúságnak
Veszprém - Újabb, rég várt mérföldkövéhez érkezett a veszprémi ifjúsági élet. Pályázati forrásból Ifjúsági Ház nyílik a belvárosban, ahol rengeteg hasznos programmal várják a fiatalokat.
Korszerű és a fiatalok minden igényét kielégítő közösségi tér létrehozására pályázott, s nyert 38,6 millió forintot a Várfok Alapítvány. Janzsó Ádám az alapítvány és az Ifjúsági Ház vezetője a napokban a Thököly utcai épületben tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a megyeszékhely ifjúsági életében mára elengedhetetlenné vált egy közösségi tér kialakítása.
- Az Ifjúsági Házba betérő fiatalok szeptembertől részt vehetnek pályaválasztási, pályaorientációs, továbbtanulási, diákjogi és életvezetési tanácsadásokon is, de egyéni kérdéseik és problémáik megválaszolásában is segítséget nyújtunk. Ezek a személyes, vagy akár online beszélgetések segíthetik a fiatalok jövőképének kialakulását, a munkanélküliségtől való félelmük leküzdését és megerősíthetik őket, a pályaválasztással kapcsolatos nehéz döntések meghozásában is - mondta el Janzsó Ádám.
Széplaki Réka, a két éven át tartó program szakmai vezetője hozzátette, számos ifjúsági helyzetelemzés, valamint az ifjúsággal foglalkozó szakemberek, szervezetek, pedagógusok, és az ifjúsági és diákönkormányzatok általános tapasztalata szerint Veszprémben és annak vonzáskörzetében komoly problémát jelent az, hogy a fiatalok részvétele, aktivitása a közösségi programokban alacsony. A fiatalok életéből hiányoznak a közösségi élmények, túlnyomó részük nem tartozik semmilyen, családon kívüli közösséghez.
A pályázat részeként megvalósuló PoorSchool program során például az érdeklődő fiatalok részt vehetnek ingyenes idegen nyelvű foglalkozásokon. Ezeken a kis csoportos nyelvórákon az oktatók szerepét önkéntesek látják el, ezáltal sokkal kötetlenebb lesz a hangulat.
- Az Ifjúsági Ház szabadtéri adottságait kihasználva létrehozunk egy nyitott kertet is, ahol a fiatalok kertészkedhetnek, megismerkedhetnek a ház körüli munkákkal és később saját otthonukban is alkalmazhatják az itt megszerzett tudást, miközben egy közösségi programon vesznek részt, ahol barátokat, ismerősöket szerezhetnek - mondta el Széplaki Réka. A szakmai vezető megjegyezte, fontosnak tartják azoknak a fiataloknak az elérését is, akik kiesnek a különböző oktatási intézmények és szervezetek látóköréből. Őket ott keresik fel, ahol idejüket jellemzően töltik. Ennek érdekében útjára indítanak egy Mobil Ifjúsági Információs Pontot, így a hátrányos helyzetű fiatalok is tudomást szerezhetnek lehetőségeikről.
Az Ifjúsági Ház munkatársai folyamatosan mérni szeretnék a fiatalok igényeit. Ennek érdekében beindítják a Lájkolom Programot, melynek során ötletdobozokat helyeznek ki különböző iskolákba, szórakozóhelyekre és közösségi terekre. A program ezzel párhuzamosan a virtuális térben is megvalósul. A fiatalok bedobhatják ötleteiket, véleményeiket, problémájukat ezekbe a dobozokba.