2009.05.26. 02:28
Nem lehet elég korán kezdeni
Veszprém - Lezárult a regionális tisztiorvosi szolgálat egy évvel ezelőtt indított új egészségfejlesztési programja. A megye általános iskoláiba járó, 13-14 éves korosztályt megszólító, a szexuális felvilágosítás mellett az alkohol- és drogfogyasztásról és a dohányzásról szóló programnak lesz folytatása - ígérték a szervezők.
A szinte az egész tanítási évet végigkísérő, a megyei önkormányzat által is támogatott Nem lehet elég korán kezdeni avagy vagányság vagy önpusztítás nevű programra ötvennégy iskola pályázott.
Az ÁNTSZ egészségfejlesztői mellett a megyei rendőrkapitányság és a drog-ambulancia szakemberei is részt vettek az akcióban, amely előadásokból és a témaköröket felölelő feladatokból állt. - Magyarország a gyerekekre kell épüljön, ha ők rossz úton kezdenek el járni, akkor ez az egész társadalomra nézve káros hatással jár majd.
Ezért rendkívül fontos ez a kampány is. Remélem, a diákok általa elgondolkodtak azon, mennyi érték rejlik az életben, felesleges az alkoholhoz, a cigarettához és a kábítószerekhez nyúlni - mondta a megyeházán rendezett ünnepségen Lasztovicza Jenő.
A megyei közgyűlés elnöke utalt a 2006-ban a középiskolások körében készült, az életvitelre, a sportolás rendszerességére, illetve az ital-, dohány- és drogfogyasztási szokásokra kitérő egészségügyi felmérésre, amely szerint aggasztó állapotban van az érintett korosztály.
Emelkedőben van az alkoholfogyasztók, a dohányzók és a kábítószert kipróbálók száma, miközben a rendszeres testmozgásra fordított idő jelentősen csökkent, sokan még az iskolai torna-órák adta minimális lehetőséggel sem élnek.
Lasztovicza Jenő végül megjegyezte: háromgyermekes családapaként nem ígérhet mást, a programot a megye továbbra is támogatja, mert már többször bebizonyosodott, hogy a diákok sok esetben egy számukra idegen szakember véleményét másként ítélik meg, mint a pedagógusokét.
Dr. Mesterházy Attila, a regionális tisztiorvosi szolgálat egészségfejlesztési osztályának vezető főorvosa kiemelte: Magyarország lakosságát az európai átlagnál rosszabb egészségi állapot jellemzi, és ez igaz a fiatal korosztályra is, ezért nagyon fontos a megelőzés, a szemléletmód megváltoztatása.
- Nem volt még ilyen program a megyében, nem csak előadásokat hallgattak a diákok, a feladatok révén aktivizáltuk és együtt gondolkodásra késztettük őket. A program összekovácsolta az osztályközösségeket, és bízom benne, hogy ismeret-anyagot is adott.
A beadott pályázatok azt mutatják, igenis van értelme az efféle felvilágosító akcióknak, a diákok megszólíthatók - fogalmazott Mesterházy Attila, aki hangsúlyozta, jövőre folytatni kívánják a programot.