Hétvége

2011.03.26. 06:26

Kiborult a bili Balatonszőlősön

Családokat nyomorító magas összeget fizetnek a balatonszőlősiek a szennyvízszolgáltatásért. Az önkormányzat perben áll a volt kivitelező céggel. Ők elhárítják maguktól a felelősséget, nem ismerik el a hibájukat.

Mátételki András

Ez a történet 2001-ben kezdődött, amikor a Swietelsky Magyarország Kft. elnyerte Balatonszőlősön és Pécselyen a csatornázási munkákat. Ahogy az lenni szokott hazánkban, a kivitelezést már nem ők, hanem alvállalkozók végezték el, meglehetősen szakszerűtlenül, amire csak az átadást követő években derült igazán fény.

A jelenleg 637 lelket számláló faluban az esős időszakokban jelentősen megugrott az itt lakók csatornahasználata. Legalábbis papíron. Merthogy ők nem használtak több vizet, mint annak előtte, de mégis megnőtt a "hozam" a szennyvízátemelőnél.

Már a próbaüzem megkezdése előtt is sok lakossági bejelentés érkezett a polgármesteri hivatalba, mondván, a kivitelező szakszerűtlenül dolgozik a faluban.

- Annak idején, még 2003 februárjában levélben jelezte Mentovics Éva képviselő, hogy sok helyen a talajvíz betört a hálózatba. A lakóktól is érkezett számtalan bejelentés, ugyanezt a problémát jelezték - mondja Mórocz László, aki tavaly ősz óta polgármester Szőlősön, az előző két ciklusban képviselő volt. - A kivitelezésnél az egyik legnagyobb gond az volt - magam is tapasztaltam -, hogy a PVC-csöveket nem mindenhol fektették le homokágyba, s földet szórtak a csövek tetejére. Ennek következtében a kövek könnyen átlyukaszthatják a csövet, ami sajnos meg is történt. Ezt videokamerás felvételek bizonyítják. Az aknákba csatlakozó csöveket cementtel körbekenték, ami egy idő után kilazult, kiesett. Többen láttuk, hogy a PVC-csöveket nem kézzel illesztették össze, hanem a traktor kanalával nyomták össze. Mi lett ebből? A csövek végén lévő gumi meggyűrődött, attól kezdve nem zárt tökéletesen, a talajvíz ebben az esetben is utat talált magának a hálózatba. A munkák utolsó fázisaként pedig traktorral többször végigmentek az árokban. Persze, hogy az aszfaltozás után megsüllyedt az út, ez ma is több helyen látszik. Az aknák legfelső gyűrűjét úgy szintezték be, hogy alájuk téglákat tettek. Az autók sorra roggyantották össze őket. Ennek nagy részét azóta kijavították.

A polgármester nemcsak a kivitelezőt, a műszaki ellenőrt is hibáztatja, aki ezeket a munkákat elfogadta, szakmailag igazolta.

Mórocz László azért beszél ilyen határozottan a kivitelező hibáiról, mert ezeket a hiányosságokat több jegyzőkönyv, valamint a kamerás vizsgálatok is megállapították. Jelenleg az önkormányzat perben áll a kivitelezővel. Szeretnék visszakapni a többletvíz miatt kidobott milliókat, valamint kérik a hálózat kijavítását.

A bíróságon a Swietelsky azt állította, hogy szerintük jól működik a rendszer, a többlet-"hozam" a lakosság felelőtlenségéből fakad, azaz miért szivattyúzták bele a hálózatba a vizet a pincéjükből, és miért engedték bele a csatornába az ereszekből a csapadékvizet.

- Kétségtelen, volt, aki szabálytalanságot követett el, de őket - és persze másokat is - ellenőriztük, hogy többet ilyen ne fordulhasson elő - folytatja a polgármester. - De ezek a szabálytalan "bekötések" mégsem jelenthettek ekkora terhelést a rendszernek! Mondanék néhány számot. A "vizes" szakmában elfogadott, hogy 100 liter elfogyasztott vízből 80 megy a csatornába. Szőlősön tavaly 100-ból 300 (!) liter érkezett a szennyvízhálózatba, ami fizikailag csak akkor lehetséges, ha máshonnan is jön utánpótlás. Mint emlékezetes, a múlt évben szépen kaptunk az égi áldásból. A 2005-ös évben ez a szám 200 liter volt, a 2007-es száraz évben 150 liter - ez volt a legjobb évünk. Ami a 2010-es esztendőt illeti, szó szerint kiborult a bili. A faluban élők egy köbméter vízért 284 forintot fizetnek, a szennyvíz köbméteréért pedig 993 forintot. Ez családonként átlag 12-13 ezer forintot jelent havonta. Az országos átlag szennyvíznél 300-600 forint között van. Egyesek már több százezer forinttal tartoznak a Bakonykarsztnak. Ők már csak csökkentett nyomással kapnak vizet, így már nem működik a mosógépük, zuhanyozni sem tudnak. A szolgáltató akár el is zárhatná a vizet, de a törvény azt mondja, ilyen esetben minimum százötven méterenként kell lennie egy közkútnak. Az önkormányzat 2004 óta már kilencmillió forintot fizetett ki az üzemeltetőnek a többletvíz miatt, hogy ne növeljék tovább a lakosság terheit. Mindemellett ők sem a teljes összeget számlázzák ki az itt élőknek, mert tisztában vannak azzal, hogy önhibájukon kívül kerültek ilyen nehéz helyzetbe. Hozzáteszem, tavaly egy forint állami támogatást sem kaptunk a víz köbméteréért, mert az állam csak a jól működő hálózatokat támogatja.

- Azt kívánjuk elérni, hogy a Swietelsky javítsa ki a csatornahálózatot. Van erre jó technológiai megoldás: vízzáró műanyaggal kell bevonni belülről az aknákat. És persze a csöveket. Ez nem kétfilléres megoldás, de az áldatlan állapoton változtatni kell. Nem engedhető meg, hogy egy vélhetően hibás kivitelezés miatt a Balatonszőlősön élők irreálisan magas szennyvízdíjat fizessenek.

Évente többmilliós veszteség éri a Bakonykarszt Zrt.-t a Balatonszőlősön és Pécselyen elvégzett hibás kivitelezés miatt.

- Amikor 2002 végén részt vettünk a műszaki átadáson mint bérüzemeltetők, jó pár műszaki kifogást rögzítettünk a jegyzőkönyvben - mondja Kugler Gyula, a zrt. vezérigazgatója. - Az igazi problémák 2004-ben jöttek ki a márciusi  hóolvadáskor és az áprilisi jelentős esőzések után. Az aknákba több helyen betört a víz, de jutott beléjük felülről, az utakról is, mivel rések voltak a betongyűrűknél. Abban az időben, majd később is szakértőket rendeltünk ki saját költségünkre - legutoljára tavaly -, akik kamerával megvizsgálták a hálózatot. Kiderült, a Swietelsky nem megfelelő  anyaggal és technológiával dolgozott, ezért jelentős mennyiségű talajvíz került a szennyvízátemelőkhöz Szőlősön és Pécselyen is. Míg két éve az elfogyasztott vízmennyiségnek a kétszerese, tavaly már a háromszorosa került a csatornába Szőlősön. Mi a vízmennyiség után számoljuk el a szennyvízdíjat a lakókkal, de mivel máshonnan is jönnek pluszvizek, az átemelőnél irreálisan magas mennyiséget mutat az óra, főleg esőzések alkalmával. Ezt a Dunántúli Regionális Vízmű kiszámlázza nekünk. A különbözet megtérítésére, ami az átadott többletvíz és villamos energia költségeit jelenti, 2004 áprilisától változatlanul igényt tartunk.

A vízművesek tavaly próbaképpen néhány aknát "kikentek" drága, vízre duzzadó anyaggal, ami, úgy látszik, bevált. A vezérigazgató azt mondja: fordítva ülünk a lovon! Nem nekik kellene drága pénzen vizsgáltatni és javítgatni a csatornát, hanem a Swietelskynek.

Mikor felhívtam a Swietelsky jogászát, azt ígérte, hogy majd jelentkezik cége vezetése. Ez másfél héttel ezelőtt történt, azóta sem visszahívás, sem levél nem érkezett tőlük.

A per azonban addig is folytatódik.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!