2024.09.12. 14:00
Nagy pillanat: ismét pályára lépett a füredi focilegenda, akinek tehetségét még Puskás Ferenc is elismerte
Idén ünneplik a balatonfüredi labdarúgás százéves évfordulóját. Ennek apropóján különleges gálamérkőzést rendeztek a hétvégén a Balatonfüredi FC Sporttelepén, ugyanis a 35-szörös magyar bajnokot, a Ferencvárosi Torna Clubot látták vendégül. Ebből az alkalomból pályára lépett a füredi focilegenda, Rózsa Lajos is.
Igaz, hogy csak a találkozó elején a kezdőrúgást végezte el Rózsa Lajos, a fürediek korábbi játékosa és edzője, ám maga a gesztus sokakban idézett szép emlékeket. A barátságos mérkőzés után Rózsa Lajossal beszélgettünk. Sokan csak Luluként ismerik az 1961-ben Tapolcán született futballistát, akit a jubileumát ünneplő balatonfüredi labdarúgás egyik legnagyobb alakjának tartanak.
– 1981-ben igazoltam Balatonfüredre, s nyomban részese lettem a megyei bajnoki cím kiharcolásának, valamint az akkori MHD BSE Magyar Népköztársaság Kupa sikereinek. A füredi focicsapat a legjobb 16-ig jutott, s szerepelhettünk a Szabad Föld Kupa döntőjében a Ferencváros Üllői úti stadionjában. Mivel 1981-ben csak kölcsönjátékosként játszottam az MHD BSE-ben, ezért 1982-ben vissza kellett térnem Balatonfűzfőre. Ott jegyezték fel, hogy a Cooper-teszt során 12 perc alatt 3850 métert futottam, amely még egy etióp vagy kenyai középtávfutó dicsőségére is válhatott volna. Erre a mai napig büszke vagyok. Aztán több száz NB-s mérkőzésen léptem pályára, 1991-ben tagja voltam az NB III-as feljutást kiharcoló gárdának – mondta Rózsa Lajos, akinek tehetségét a kilencvenes évek elején az olimpiai válogatottat vezető Puskás Ferenc is elismerte a Fürdő utcai sporttelepen a nemzeti tizenegy ellen lejátszott, 1:1-re végződött találkozót követően.
Ide kapcsolódó érdekesség, hogy Puskás Ferenc balatonarácsi kötődése kapcsán az 1950-es években játszott füredi színekben. Így nem véletlen, hogy egy helyi vállalkozó, Puskás László (ő csak névrokona a világhírű magyar labdarúgónak) 1985-ben megalapította a Puskás FC-t, amelyben Puskás Ferenc elnöki szerepet vállalt. Rózsa Lajos megjegyezte, hogy birtokában van egy Puskás Ferenc életútját feldolgozó anyag, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Judit korábbi miniszter számára is ajánlott.
Ami a futballt illeti, Lulu szívesen emlékszik vissza az NB II-es feljutást eldöntő Körmend elleni történelmi találkozóra, ahol teljesítményével a mezőny legjobbja címet érdemelte ki a Nemzeti Sport tudósítása alapján. A nagyszerű irányító a BKV Előre elleni találatával pedig örökre beírta magát a füredi sportkrónikákba is, hiszen ő volt a füredi csapat első másodosztályú gólszerzője. A statisztikák és a korábbi visszaemlékezések szerint 12 év alatt 42 alkalommal választották a mezőny legjobb teljesítményt nyújtó játékosának, amelynek jelentős részét balatonfüredi színekben érte el. A veszprémi és a balatonfűzfői évek is sok szép eredményt hoztak Lulunak, ennek feldolgozása egy helytörténész segítségével jelenleg is zajlik. A statisztikák szerint a góllövés mellett inkább a gólpasszok jelentették az erősségét.
Rózsa Lajos már aktív sportolóként is támogatta a balatonfüredi egyesület vezetőségét. Aktív közreműködésével kerültek a balatoni városba olyan kitűnő labdarúgók, mint Hornyák István, Répási Zoltán, Csida László, Horváth Attila, Iván Gyula, Gazdag László, Szőke Zsolt és Horváth László. Ők nemcsak a népszerű Lulu csapattársaivá váltak, de többen éveken keresztül segítették a füredi labdarúgást. Később Rózsa Lajos sikeres edzője volt a BSC NB III-as felnőttcsapatának. Kilenc mérkőzésen ült a füredi kispadon, mérlege hat győzelem és három döntetlen. Hozzátette, pályafutása alatt egyesületétől pénzügyi díjazásban soha nem részesült, csupán esetenként kapott meccspénzt. Érdemei a balatonfüredi labdarúgás történetében elévülhetetlenek, így nem véletlen, hogy ő végezte el a kezdőrúgást a már említett Fradi elleni jubileumi gálamérkőzésen. Unokája, Rózsa Zétény, aki Szoboszlai Dominik nevelőegyesületében, a Főnix FC-ben focizik, korosztálya egyik legtehetségesebb játékosaként.