A Nagy Testvér mindent hall?

2 órája

Telefon: téged is lehallgat? (videó)

2016-ban terjedt el az a városi legenda, miszerint okoseszközeink – a telefonoktól a háztartási gépekig – lehallgatnak minket. Ez nagyjából arra az időszakra esett, amikor a Facebook elkezdte felfuttatni a célzott hirdetéseket, így a telefon is egyre gyakrabban „tol elénk” ránk szabott reklámokat. De valóban kémkedik utánunk a mobilunk? Ennek jártunk utána.

Veol.hu

Sokan úgy gondolják, hogy a telefonok mindig „hallgatnak", de valójában a legtöbb adatgyűjtés online keresések, közösségi médiás aktivitások vagy más digitális lábnyomok alapján történik. Ezért tűnhet úgy, mintha a telefon „hallgatna", hiszen az online hirdetések nagyon célzottak lehetnek.

Kémkedik utánunk a telefon?
A telefon nem rögzíti a beszélgetésünket
Fotó: itbusiness.hu

A telefon nem rögzíti a beszélgetést

Készülékünk gyakran kér hozzáférést a mikrofonhoz, például hangalapú kereséshez vagy diktáláshoz. Ha egy alkalmazás megkapta ezt az engedélyt, akkor elvileg képes lehet a mikrofon használatára, bár a legtöbb esetben csak akkor, amikor aktívan használjuk az alkalmazást. Fontos, hogy csak megbízható fejlesztők alkalmazásainak adjunk hozzáférést a mikrofonhoz – hívja fel a figyelmet egy szakember, aki hozzáteszi, a telefon valójában nem rögzít, csak akkor, amikor elhangzik, hogy „Hey Siri” vagy „ Hey Google” felhívás.

Nemzetközi felmérés készült a témában
Fotó: alza.hu

Természetesen nemzetközi felmérés is készült a témában, a Northeastern University számítástechnikai akadémikusai úgy döntöttek, hogy alaposan tanulmányozzák ezt a problémát. Több mint 17 ezer népszerű Android-alkalmazás bevonásával végeztek kísérletet annak kiderítésére, hogy valamelyikük használja-e titokban a telefon mikrofonját hangrögzítésre. Az alkalmazások között voltak a Facebookhoz tartozók, valamint több mint 8 ezer olyan alkalmazás, amely információkat küld a Facebooknak, ám a kutatók nem találtak megcáfolhatatlan bizonyítékot arra, hogy a beszélgetéseket titokban rögzítenék.

Molnár Balázs informatikus szerint jobb vigyáznunk, mert valóban lehallgatnak bennünket a gépeink. 

Citromfacsaró, habverő, aprítógép – ezek mind lehallgatnak?

Akár a konyhaasztalra letett elromlott forró levegős sütő (air fryer) is „lejelentkezhet” a műszaki áruházláncnak, hogy aztán az újabb készülékek kínálatával bombázzon. Nem beszélve a laptop kijelzőjének kis kamerájáról, amely lát is. 
–    Minden olyan eszköz lehallgathat, információkat ad magáról, amely az internethez van csatlakoztatva. Ha távolról, telefonon indítjuk el a lakásban a fűtést, vagy telefonról irányítjuk valamelyik háztartási gépünket, erre számítanunk kell. Ma már az okosotthonok hackertámadásaira is készülni kell emiatt, hiszen az információk adathalászok kezébe is juthatnak. Belegondolni is rossz, hogy mi mindent tudhatnak meg rólunk így illetéktelenek, kezdve azzal, hogy milyen eszközeink, értékeink vannak a lakásunkban, tulajdonunkban. Ez ellen csak úgy védekezhetünk, ha az 

  • egyes gépek internetes kapcsolatait megszakítjuk, azonban ez nyilván nem logikus például akkor, ha a balatoni nyaralót szeretnénk felfűteni a téli szünetre, mielőtt Szegedről elindulunk. 
  • számítógépek esetében vannak olyan szoftverek, amelyek telepítésével nem látszik, hogy honnan jelentkezünk be, ez adhat némi védelmet – mondta Molnár Balázs.  
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában