2024.11.03. 20:00
Sólyi templom: halottak napján több mint ezer mécses lángja lobbant fel
A sólyi templomban 2009 óta hagyomány, hogy halottak napján több mint ezer mécsest gyújtanak meg. Az ezeréves vármegyék itt ünnepelték fennállásukat, és a sólyi templom azóta halottainkról és történelmünkről is megemlékezik.
öbb mint ezer mécsest gyujtottak halottak napja alkalmából a sólyi református templomban.
Fotó: Nagy Lajos / Napló
Bikádi László református lelkész a helyszínen elmondta, az első olyan írásos emlék, ami a vármegyéket említi és fennmaradt, az egy 1009-es sólyi templomban keltezett Szent István-i okirat. Amikor az ezeréves megyék 2009-ben itt ünnepelték fennállásukat, akkor felmerült bennük, hogy mi lenne, hogyha csinálnának egy megemlékezést az ünnepségen kívül, ami mégis csak arra engedi emlékeztetni az embereket, hogy Sólyban született a keresztény magyar állam. Ugyanis 997-ben István és Koppány csatáját ehhez a helyhez kötik, a sólyi templom Vajk herceg fogadalmi kápolnája volt.
– Ebben a kápolnában talán a leghitelesebb megemlékezni az elmúlt ezer év minden meghalt magyarjáról. Sokan vagyunk, akiknek nem olyan egyszerű hazautazni és a sírokat meglátogatni, de aki idejön, az ezen a helyen, ahol a keresztény magyar állam született, halottak napján megemlékezhet az elhunytakról – nyilatkozta Bikádi László. – Az egész ünnepség erre alapul, arra, hogy van egy ezer éve felszentelt föld, és itt nyugodtan meg lehet emlékezni – tette hozzá.
2009-ben volt egy ásatás a sólyi templomban
Tudni érdemes, hogy 2009-ben volt egy ásatás a templomban, amikor 22 sírt tártak fel a templombelsőben. Ebből 20 gyereksír volt, akikről semmit nem tudunk, csak két, valószínűleg török vitézről van információ, akit a templomban fejeztek le.
– Ahol vagyunk, az nagyon sokáig temető és templom volt egyszerre. Ez az a hely, ahol érdemes megemlékezni, sőt meg kell emlékezni. Ráadásul az, hogy este mécsesekkel világítjuk ki a templomot, visszahozza egy kicsit a középkori hangulatot. Jó dolog itt elcsendesedni, és arra gondolni, hogy egy nagy nemzet születésének helye ez – mondta a lelkész.
Bikádi László hangsúlyozta, a sólyi templomban mindenkit szeretettel látnak, aki meg akar emlékezni az őseinkről. A halottak napja után is szoktak még találni mécseseket, nemzeti szalagokat.
– Az itt lévő emberek mindenképpen arra tanítják egymást is, és arról tesznek bizonyságot, hogy igenis emlékezni kell a múltra, és akinek van múltja, aki emlékszik a múltjára, annak lesz jövője – jelentette ki a lelkész.